maixner a brtník

jaký je původ příjmení maixner a brtník?

Nejlepší odpověď
annas

Podstatné jméno brt, popř. brť – znamená dutinu, díru ve vyhnilém stromě, v níž se usazovaly divoké včely. Odvozeným slovem brtník je nazýván medvěd, který slídil po medu lesních včel, a také včelař, který sbíral med po brtech. Toto lesní včelařství bylo nazýváno brtnictvím a ti, kdo se jím zabývali, byli brtníci.
Váš předek Brtník byl tedy včelař, jak napovídá příjmení.
http://www.brtnic­kekovadliny.cz/vis­mo/dokumenty2­.asp?id_org=200073&id=­1006

Původ příjmení německého původu Maixner,
(Meixner, Meitsner) se mně zatím nepodařilo najít.

Doplňuji:
Maixner – nářečním vývojem z Maisner, Maizner – to z německého MJ Meissen, český Míšeň; většinou z názvu Míšeňska.

D. Moldanová: Naše příjmení

Další odpovědi
quentos

brtník je druh medvěda, ne? nejspíš je váš předek lovil ;{)=

annas

Objevila jsem po delším hledání že Maixner a různé podoby toho jména (např. Meisner) by mohly mít původ v pojmenování oblasti Míšeňska (Meissen).
Tedy er (on)z Míšeňska).