Má zaměstnavatel právo zajímat se a řešit, že k pracovní neschopnosti došlo v důsledku sportovního úrazu ve volném čase?

Stal se mi sportovní úraz ve volném čase, mimo práci, zaměstanavatel pak začal řešit, že to je moje vlastní chyba, došlo ke snižení bonusů (tedy nenárokové složky mzdy) a začal zmiňovat možné sankce kdyby se to opakovalo? Má vůbec právo se o to zajímat a jaké jsou jeho a mé možnosti?

Nejlepší odpověď
pohoda

Nenárokovou část mzdy může zaměstnavatel nevyplatit, toto je na jeho libovůli. Jaký je důvod vaší nemoci ho vůbec nemusí zajímat, vy předkládáte neschopenku s diagnózou (číselné označení nemoci) a toto zaměstnavateli plně postačuje. Pokud nechcete, vůbec s ním důvod nemoci nerozebírejte. To kde jste onemocněl chřipkou nebo kde a kdy jste si ve volném čase zlomil nohu mu sdělovat nemusíte.

Další odpovědi
standa

Zaměstnavatel samozřejmě nemá vůbec žádné PRÁVO se zajímat o vaše mimopracovní aktivity.

Pochybuji, že vaše pracovní smlouva obsahuje nějaké zvláštní ustanovení, které by zaměstnavatele opravňovalo ´zajímat se´ o vaše mimopracovní aktivity…, i když teoreticky to možné je, ale o „tom“ byste musel vědět.

Snížení bonusů z důvodů mimoprac.úrazu je rovněž problematické a úraz sám o sobě by neměl být důvodem pro snížení. Důvodem pro snížení ale určitě bude vaše nepřítomnost v práci…

A sankce za případné opakování mimoprac.úrazu? To se váš zaměstnavatel musel úplně zbláznit a je otázkou, zda s takovýmto člověkem vůbec dále spolupracovat. Takže já bych na vašem místě spíše zvažoval ´sankce´ vůči němu…, tedy při vhodné příležitosti se s ním rozejít.

To pohoda:

„Nenárokovou část mzdy může zaměstnavatel nevyplatit, toto je na jeho libovůli.“
S: i nenároková část mzdy nemůže být závislá na LIBOVŮLI zaměstnavatele, vždy musí být zdůvodněná a v zásadě by zaměstnanec měl se zdůvodněním souhlasit a pokud ne, tak by měl existovat mechanismus, jak takovou ´neshodu´ řešit…

„vy předkládáte neschopenku s diagnózou (číselné označení nemoci)“
S: právě, že neschopenka, která se předkládá zaměstnavateli, NESMÍ obsahovat číselný kód diagnozy…, zaměstnavatele diagnoza vůbec nesmí zajímat

led

Zamestnávateľovi zjavne prekáža, že sa nevenujete práci 24 hodín denne a máte aj vlastný život.
Mimopracovný úraz rieši ošetrujúci lekár a príslušná pracovná poisťovňa. Ak pestujete rizikový šport, ktorý môže ohroziť vaše pôsobenie vo firme, môže sa s vami porozprávať o spôsobe ďalšej spolupráce, tak aby nebola narušena vaša práca. ale nie je to dôvod na rozviazanie pracovného pomeru. Môžte vzájomnou dohodou zmeniť znenie pracovnej zmluvy. Na rozviazanie pracovného pomeru, prípadne sankciách najdete paragrafy v ZP.

slimaczek

K přiznání a poskytování nemocenského při pracovní neschopnosti pro nepracovní úraz je třeba, aby zaměstnanec osvědčil, jak
k nepracovnímu úrazu došlo. Jinak chybějí podklady k rozhodnutí o nemocenském.
Nemocenská dávka nenaleží došlo-li k úrazu jako bezprostřední následek opilosti nebo zneužití omamných prostředků, nebo zaviněnou účastí ve rvačce, nebo jako následek úmyslného trestného činu, popř. v úmyslu vylákat nemocenské.
Existuje formulář Záznam o nepracovním úrazu, kde poškozený podepíše prohlášení, že k uvedenému úrazu nedošlo za shora uvedených podmínek. Nedivte se proto zaměstnavateli. Vyplácí vám nemocenskou.