vodník

Má zaměstnavatel právo konretizovat lékaře pro různé ůčely vyšetření zaměstnanců?

Ačkoliv zaměstnavatel toleruje zaměstnancům výběr obvodního lékaře,komplikuje jim z důvodů maximálního svého krytí vyřízení potvrzení způsobilosti k svému povolání jako např.elektrikář,ři­dič atp. tím,že mu předurčí lékaře,který stejně jako obvodní lékař rozesílá tyto zaměstnance na vyšetření,které třeba z technických důvodů nemůže sám provést např. nemá v ordinaci EKG.Mnozí o.l. je mají a ušetří pacientovi další cestu.Navíc takto zaměstnavatelem určený lékař vyžaduje od dotyčného zaměstnance aby mu přinesl osobní lék. dokumentaci či výpis od o.l.,což představuje další cestu a čas.Neměl by zaměstnavatel právní odpovědnost za vystavení potvrzení přenechat obvodnímu lékaři příslušnému zaměstnanci?

Nejlepší odpověď
franku

Buď má zaměstnavatel s lékařem smlouvu a tím pádem se u něho neplatí,anebo daný lékař víc ví o zaměstnavateli a lépe může posoudit požadavky na zaměstnance.

vodník

Nejde mi ani tak o názor odpovídajícího jako o právní stav věci,jelikož pro zaměstnavatele nemůže být problém každému zaměstnanci vydat pro jeho obvodního lékaře požadavek na vyšetření s upřesněním v jakém prostředí zaměstnanec pracuje a jakou profesi vykonává.Způsob jakým to tedˇřeší zbytečně vkládá do procesu vyřízení nadbyteční článek, kterým znepříjemnˇuje zaměstnancům vyřízení.Toto zdůvodnˇuje požadavkem zákoníku práce.Myslím,že si ho špatně vykládá.