Má zaměstnanec právo na vydání řid. průkazu na vysokozdv. vozík od bývalého zaměstnavatele pro nového zaměstnavatele?

Má zaměstnanec právo na vydání řidičského průkazu na vysokozdvižný vozík od bývalého zaměstnavatele pro nového zaměstnavatele?
Doplňuji:
Doplnění - zaměstnaval má můj průkaz u sebe a má ho po celou dobu, co jsem u něj pracoval.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Stříbrný

skatebo, průkaz je zaměstnance. I s kartičkou o školení. I když zaměstnavatel platil kurz, nemže po odchodu zaměstnance zadržovat průkaz. ten má státe řidič VZV u sebe. Může, dle smlouvy, požadovat po zaměstnaci úhrady části nákladů. Ale jen za podmínek předem domluvených.
Doplňuji:
Nemůže mít průkaz u sebe, musíte ho mít vy. Určitě bych nesednul na VZV, pokud nemám platný průkaz u sebe. To je jako řidičák, taky Vám ho zavře ve skříni, když pojedete na služební cestu?

Další odpovědi:

Zlatý

Pokud bývalý zaměstnavatel hradil kurz, tak je pouze na bývalém zaměstnavateli ,jestli průkaz nechá. Většinou chce dodatečnou úhradu kurzu.
Doplňuji:
Ano tak nějak podobně jsem to měl také. Když jsem z podniku odcházel musel jsem si zajet k školicímu technikovi, který nás jednak školil a jednak jsme u něj ten kurz dělali a on mně za nějaký mírný poplatek na základě hromadného průkazu v závodě, vystavil průkaz na VZV konkrétně na moje jméno.

Stříbrný

Byl jsem u vícero zaměstnavatelů a nikdy mě žádný zaměstnavatel nebral můj řidičský průkaz na VZV.Každý rok je školení a buďto ten zaměstnavatel měl svoje ŘP a tam se psalo školení (ale při odchodu mě nikdy nebyl odebrán, ale školení se tam nezapisuje) a nebo mě vydal potvrzení, kdy jsem absolvoval to školení naposled (to jsem vyžadoval neboť vím, že se to u nového zaměstnavatele vždycky hodí).
A jinak.ŘP musíš vždycky mít u sebe ( a nebo poblíž ve skříňce).Buď tě může kontrovat bezpečnostní technik a nebo nějaká kontrola bezpečnosti z venčí.Zrovna tak když uděláš průšvih na vozíku, tak první co všichni shánějí je ŘP na ten typ vozíku s kterým jezdíš.
Doplňuji:
Buď byly řidičáky kam se psalo školení a nebo byly jen takové kartičky.Každý zaměstnavatel to měl jinak udělané.

Je dvojí možnost, jak získat průkaz řidiče VZV. První je prodělat školení pořádané (zajištěné) zaměstnavatelem (také zaměstnavatelem hrazené). Druhá možnost je zajistit a zaplatit si takové školení sám.
Nutnost mít průkaz u sebe je pouze v případě, že se řidič VZV se svým vozidlem pohybuje i na veřejných komunikacích a stává se tak účastníkem dopravy.
V obou případech je jinak logické, aby průkaz řidiče VZV měl k dispozici zaměstnavatel. Většinou školení řidičů VZV probíhají z praktických důvodů jednou za rok - např. vždy v květnu. Je tedy nejjednodušší shromáždit všechny průkazy řidičů VZV buď u přímého nadřízeného nebo na personálním oddělení. Je to něco podobného jako osvědčování o prodělání školení BOZP nebo zdravotní průkazy v potravinářství a jinde.
Pravdou je, že nemá smysl, aby minulý zaměstnavatel u sebe právě Váš průkaz k obsluze VZV zadržoval.
Požádala bych jej o vydání průkazu. Zaměstnavatel může po Vás požadovat částečnou úhradu "za průkaz", pokud za Vás školení hradil. Vše je ale na domluvě. Bylo by dobré projít si pracovní smlouvu a zkusit vše řešit v klidu.
Uvědomte si, že ani zákonné důvody a řešení případného sporu soudní cestou by Vám s největší pravděpodobností nepomohly. Než by situaci soud začal řešit, tak by Vám nejspíš platnost průkazu stihla vypršet.

Diskuze k otázce

Stříbrný

cukrar

Ujišťuji Vás, že dopravní nehoda v areálu bude jako doprvní nehoda. Myslíte si, že v takovém Semtíně nejsou dopravní komunikace?
Řidič musí při řízení mít u sebe příslušné doklady, nikoliv někde zamčené u zaměstnavatele. Myslíte, že a automobilce Škoda jsou všechny řidičáky uzamčeny u ...
u koho by asi měli být uzamčeny, u majitele, jednatele, vedoucího střediska či snad u vedoucího směny?

Stříbrný

lahny

pro skateboo
Po doplnění tvé otázky.Tak to potom zaměstnavatel porušuje nějaký zákon (ale nevím jaký), protože na všech školeních nám říkali, že ho u sebe má mít řidič.Je to to samé jako u normálního řidičáku.Taky když jezdí řidič náklaďáku pod nějakého zaměstnavatele, tak ten zaměstnavatel nemá jeho řidičák ve sém stole v kanceláři (takovýto příklad nám vždycky dávali).
Protože když se stane nějaký průšvih na vozíku na odpolední či noční směně, tak ten zaměstnavatel není přítomen a policie (či kdo začne ten případ vyšetřovat) tak se první ptá na řidičák.

Zlatý

mosoj

Nehoda v zaměstnání není dopravní nehodou. Nejedná se o dopravní komunikaci !!!

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2415
Zlatý Drap 1488
Zlatý quentos 1219
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 567
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 491
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.