Avatar uživatele
led

Má video skutečně oproti textu navrh? Je video lepší než text?

Pri čítaní článku:
http://tomaser­lich.cz/nahra­di-video-klasicky-obsah/
ma opäť napadla myšlienka:
Čo je príčinou, že dnes ľudia vo všeobecnosti menej čítajú?
Všimnime si napríklad mládež. Pri televízii a videách strávi nepomerne viac času než pri čítaní. Keď mi 20 ročný mládenec povie, že za celý svoj život prečítal 3 knihy, už ma to pomaly prestáva prekvapovať. Stráca sa takto predstavivosť, umelecké cítenie (tie braky v kinách a TV, to má ďaleko do umenia), váženie si človeka, uprednosťuje sa násilie pred citom.
Čo proti takému čitateľskému nezáujmu robiť?

PS. ano, opakujem sa
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/pismena-mladi-poznaju-ale-citat-nevedia
ale tu mi ide o riešenie, to v predchádzajúcej otázke a odpovediach nebolo.

ešte raz otázky:
1 – Má video skutečně oproti textu navrh? Je video lepší než text?
2 – Čo je príčinou, že dnes ľudia vo všeobecnosti menej čítajú?
3 – Čo proti takému čitateľskému nezáujmu robiť? Nechať to tak, veď sa nič nedeje (pštrosia politika)?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, anonym před 4238 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
www

Pro čtenáře s alespoň nějakou fantazií má vždy text přednost a své výhody.
Jenže dnes žijeme v příliš rychlé době a zdá se mi, že hodně lidí nechce vůbec nijak v těchto věcech přemýšlet a jsou líní na přemýšlení. Pro tyto pak bude větším přínosem to video.
Co s tím těžko odpovědět. Jiná doba, jiný styl lidí a tím i jiné přístupy. Asi se to nezmění, zkrátka vždy budou někteří inklinovat k tomu, jiní onomu.
Doplňuji:
Pochopitelně, nemám na mysli například video tutoriály, kdy bez složitých slov člověk uvidí celý postup!

Upravil/a: www

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Protiva

  1. Když syn četl knížku, textu vůbec nerozuměl.
  2. Nedokázal si spojit text s obrázkem. Dnešním dětem chybí kontakt s přírodou.
  3. Podle knížky jsem si našel na netu obrázky a při čtení jsem mu je zobrazoval. Když byl starší, pouštěl jsem mu filmy, potom četl knížku s podobným dějem a prostředím. Také mu zastavuji film, a spolu popisujeme prostředí a děj.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Lukasy

U videa nemusim nic nedělat nemusim u toho přemyšlet ani to moc vnimat a nebo naopak mužu u toho dělat cokoliv a moc mě to nevyruši od toho.
U textu si mužu sam představovat ty věci, mužu se nad tim zapřemyšlet a přečist si to znovali u videa to je blbši tam musim dat pauzu a přetočit to zpatky a většinou to dam třeba daleko.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
balca

důvodem proč lidé nečtou je právě to video.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
led

Lukasy vystihol problém:
video – krásna pasivita, bez námahy, beriem čo dajú, načo sa namáhať
čítanie textu – namáhava aktivita, nutnosť rozmýšľania, rozvíjanie predstavivosti a fantázie

před 4237 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Led, nekdy je pro me lepsi nejaky film, nez nejaka knizka .. nekdy zase naopak. Ja to mam presne pul na pul. Mam u sebe pripravene vzdy nejake filmy a vzdy nejake knizky. A podle nalady sahnu bud po tom, ci onom ..
Budte rada, ze jste potkala mladika , ktery do 20 let precetl ty 3 knihy , a ze jste nepotkala moje syny. Ti je totiz neprecetli ani dohromady.
A to ja chodila do knihovny uz jako malinka .. za 1 kc jsem si napujcovala vzdycky knizek ..
Led , ja synum ( hrali hokej ) kupovala knihy o Jagrovi, Lemieuxovi .. , nevim co vsechno jeste . Prohledli obrazky a konecna ! Kdyz jsem ale koupila kazety … s Jagrem a Lem .., tak do 2 hodin u nas bylo dalsich 10 kamosu a uz cumeli ! 🙂
Jeste dnes zkousim pujcovat knihy o rybareni .. , chtela jsem synovi zaplatit predplatne rybare ( je vasnivy rybar ) , ale rekl, at mu radsi koupim hacky. 🙂
Nelze nikoho do niceho nutit. Nejak to v tom cloveku musi byt .
Ja jsem hodne premyslela o e knize, sama jste mi radila .. , vy si ji nemuzete vynachvalit , ja stale vaham. Porad chci " ocichavat a listovat " .

  • iv-

před 4238 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

ja ju totiž (e-knihu) využívam nielen na ´obyčajné´ čítanie, ale ukladám si tam aj články z internetu (čítam neskôr offline), rôzne príručky, texty, časopisy, dokonca i scenáre, videá aj filmy (ani tým neuniknem), obrázky, hudbu,či audiotexty alebo audioknihy (dobré pri dlhých cestách) a podobne. Hlavne pri cestách keby som mala nosiť tie tony papierov, veľké sláčikové orchestre a k tomu celý filmový štáb v dárkovom balení, tak by som potrebovala autobus s kamionom :). Takto to mám všetko v útlom elektronickom zariadení.

před 4238 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Jezisimaria ! To ja bych to tam ani neumela nastrkat.
:) -iv-

před 4237 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek