led

Má video skutečně oproti textu navrh? Je video lepší než text?

Pri čítaní článku:
http://tomaser­lich.cz/nahra­di-video-klasicky-obsah/
ma opäť napadla myšlienka:
Čo je príčinou, že dnes ľudia vo všeobecnosti menej čítajú?
Všimnime si napríklad mládež. Pri televízii a videách strávi nepomerne viac času než pri čítaní. Keď mi 20 ročný mládenec povie, že za celý svoj život prečítal 3 knihy, už ma to pomaly prestáva prekvapovať. Stráca sa takto predstavivosť, umelecké cítenie (tie braky v kinách a TV, to má ďaleko do umenia), váženie si človeka, uprednosťuje sa násilie pred citom.
Čo proti takému čitateľskému nezáujmu robiť?

PS. ano, opakujem sa
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/pismena-mladi-poznaju-ale-citat-nevedia
ale tu mi ide o riešenie, to v predchádzajúcej otázke a odpovediach nebolo.

ešte raz otázky:
1 – Má video skutečně oproti textu navrh? Je video lepší než text?
2 – Čo je príčinou, že dnes ľudia vo všeobecnosti menej čítajú?
3 – Čo proti takému čitateľskému nezáujmu robiť? Nechať to tak, veď sa nič nedeje (pštrosia politika)?

Nejlepší odpověď
www

Pro čtenáře s alespoň nějakou fantazií má vždy text přednost a své výhody.
Jenže dnes žijeme v příliš rychlé době a zdá se mi, že hodně lidí nechce vůbec nijak v těchto věcech přemýšlet a jsou líní na přemýšlení. Pro tyto pak bude větším přínosem to video.
Co s tím těžko odpovědět. Jiná doba, jiný styl lidí a tím i jiné přístupy. Asi se to nezmění, zkrátka vždy budou někteří inklinovat k tomu, jiní onomu.
Doplňuji:
Pochopitelně, nemám na mysli například video tutoriály, kdy bez složitých slov člověk uvidí celý postup!

Další odpovědi
Protiva

  1. Když syn četl knížku, textu vůbec nerozuměl.
  2. Nedokázal si spojit text s obrázkem. Dnešním dětem chybí kontakt s přírodou.
  3. Podle knížky jsem si našel na netu obrázky a při čtení jsem mu je zobrazoval. Když byl starší, pouštěl jsem mu filmy, potom četl knížku s podobným dějem a prostředím. Také mu zastavuji film, a spolu popisujeme prostředí a děj.

Lukasy

U videa nemusim nic nedělat nemusim u toho přemyšlet ani to moc vnimat a nebo naopak mužu u toho dělat cokoliv a moc mě to nevyruši od toho.
U textu si mužu sam představovat ty věci, mužu se nad tim zapřemyšlet a přečist si to znovali u videa to je blbši tam musim dat pauzu a přetočit to zpatky a většinou to dam třeba daleko.

balca

důvodem proč lidé nečtou je právě to video.

led

Lukasy vystihol problém:
video – krásna pasivita, bez námahy, beriem čo dajú, načo sa namáhať
čítanie textu – namáhava aktivita, nutnosť rozmýšľania, rozvíjanie predstavivosti a fantázie

anonym

Led, nekdy je pro me lepsi nejaky film, nez nejaka knizka .. nekdy zase naopak. Ja to mam presne pul na pul. Mam u sebe pripravene vzdy nejake filmy a vzdy nejake knizky. A podle nalady sahnu bud po tom, ci onom ..
Budte rada, ze jste potkala mladika , ktery do 20 let precetl ty 3 knihy , a ze jste nepotkala moje syny. Ti je totiz neprecetli ani dohromady.
A to ja chodila do knihovny uz jako malinka .. za 1 kc jsem si napujcovala vzdycky knizek ..
Led , ja synum ( hrali hokej ) kupovala knihy o Jagrovi, Lemieuxovi .. , nevim co vsechno jeste . Prohledli obrazky a konecna ! Kdyz jsem ale koupila kazety … s Jagrem a Lem .., tak do 2 hodin u nas bylo dalsich 10 kamosu a uz cumeli ! 🙂
Jeste dnes zkousim pujcovat knihy o rybareni .. , chtela jsem synovi zaplatit predplatne rybare ( je vasnivy rybar ) , ale rekl, at mu radsi koupim hacky. 🙂
Nelze nikoho do niceho nutit. Nejak to v tom cloveku musi byt .
Ja jsem hodne premyslela o e knize, sama jste mi radila .. , vy si ji nemuzete vynachvalit , ja stale vaham. Porad chci " ocichavat a listovat " .

  • iv-

led

ja ju totiž (e-knihu) využívam nielen na ´obyčajné´ čítanie, ale ukladám si tam aj články z internetu (čítam neskôr offline), rôzne príručky, texty, časopisy, dokonca i scenáre, videá aj filmy (ani tým neuniknem), obrázky, hudbu,či audiotexty alebo audioknihy (dobré pri dlhých cestách) a podobne. Hlavne pri cestách keby som mala nosiť tie tony papierov, veľké sláčikové orchestre a k tomu celý filmový štáb v dárkovom balení, tak by som potrebovala autobus s kamionom :). Takto to mám všetko v útlom elektronickom zariadení.

anonym

Jezisimaria ! To ja bych to tam ani neumela nastrkat.
:) -iv-