Dismas

Má úsloví „Má hlavu v pejru“ něco společného s Pelhřimovem?

Nejlepší odpověď
annas

Podle legendy byl název města Pehřimov odvozený od latinského Pelegrimus (poutník).
Pýr – nespisovně pejr = dnes plevel, původně předchůdce pšenice, jinak také zrno pšenice špaldy. (Etymologický slovník J. Rejzka)

Takže i bývalý poutník mohl mít hlavu schovanou v pejru, tedy v obilí. Současný obyvatel Pelhřimova hlavu do obilí či plevele nestrká, ale má starosti, které ho tíží, ubližují nejen jemu tak, jako škodí plevel-pýr a ničí vše ostatní.

Další odpovědi
anonym

Nemá, tak jako Humpolec, když něco uděláš humpolácky.