bolak

Má to vytahování těch starejch novinovejch článků Peroutky nějakej význam, nezačíná to bejt už trochu trapný??

Já nejsem ani pro-, ani proti-zemanovec, a nějak už se v tom ztrácím, o co vlastně v týhle kauze jde? Proč je nutné omílat pořád dokola jeho články z období nacizmu a naházet na něj co nejvíc špíny, on ho teď někdo nějak hájil, nebo vyzdvihoval? Byl navrženej na nějakou cenu, anketu nejlepčejčí Čech nebo o co vlastně jde?

Hlavně nechápu proč zrovna teď, po těch 80 nebo kolika letech kdy to napsal, je nutný to vytahovat? Taky v těch vytažených článkách, co jsem tak zaregistroval, mi nějak unikl ten důvod proč bychom ho měli nějak zvlášť lynčovat, nebo nepřišlo mi že by tam nějak zastával nácků nebo něco podobnýho, spíš mi to připadalo jako popis dění, co se v té době odehrávalo, jakej význam měl hitler pro němce a jak to bylo obecně vnímáno. Je to tím že prostě zeman plácnul že napsal něco co nenapsal a teď je potřeba ho co nejvíc očernit nebo proč to ten ovčáček dělá? Vím že nedávno vysílali nějaké staré zemanovo proslovy, kde peroutku několik let pořád dokola vyzdvihoval na piedestál, jako jakýsi vzor pro každého čecha, takže možná když pak narazil na nějaký ty „kontroverzní“ články, tak mu třeba došlo že je potřeba na něj teď nějak útočit, zdiskreditovat ho, kdyby to proti němu někdo chtěl náhodou v budoucnu nějak použít, tak je možné že i to by mohl být ten důvod, jinak mi to moc nedává smysl. Máte na to někdo nějaký názor, který by mně celou věc jako nezaujatému divákovi, kterému nikdy literatura ani politika nic moc neříkala, osvětlil?

Nejlepší odpověď
annas

Jak to vidí Karel Ábelovský – „Zeman versus Peroutka“
" respektive Zeman versus novináři, což je asi ta pravá příčina a také důvod celé patálie"
http://abelov­sky.blog.idnes­.cz/c/459086/ze­man-versus-peroutka.html

--
Jan Bartoň – " Ovčáčkova sprosťárna" – v textu je odkaz na Peroutkův článek, který je možné si přečíst. Vytrhnout něco v kotnextu vyzní docela jinak.

http://janbar­ton.blog.idnes­.cz/c/458892/ov­cackova-sprostarna.html

Další odpovědi
gecco

Problém je jednoduchý…
Pan prezident něco plácnul a to „něco“ se nepozdává historikům a nelíbí lidem, kteří Peroutku uznávají…
A od té chvíle ´se to mele´ a přemílá…
😉
Bohužel – řešení tohoto problému jednoduché není (nějakou omluvou pan prezident přece nebude zabývat)…

ivzez

Já za trapné považuji neschopnost reflektovat vlastní minulost.

Nečetla jsem všechny Peroutkovy články (ale četla jsem jich dost) a nečetla jsem všechny články všech novinářů tehdejší doby (je možné, že někdo psal i trochu jinak).

Zásadní problém vidím v postoji tehdejších novinářů a společnosti
k Německu, k Hitlerovi, k nacistům a hlavně k židovské otázce.

Myslím si, že si nikdo (včetně Peroutky)
nezaslouží pouze náš nekritický obdiv.
A jak znám Peroutku (z jeho tvorby), myslím,
že by o nekritický obdiv ani nestál …

Je mi jedno, co kde plácnul Zeman.
Otázka podle mne vyžaduje komplexní náhled.

rigormortis

Jde o to, že Zeman plácá nesmysl za nesmyslem…a někomu prostě došla trpělivost a udělali ze Zemana blbce, pan Ovčáček se to snaží zachránit ale sám je blbec…podle Zemana jsou blbci ostatní, co ho zpochybňují, volí a nebo nevolí…takže jde o to, kdo je jaký blbec.