annas

Má stále ještě svůj význam ochranná plynová maska? Kdo a kde ji použil jako první?

Vzpomínáte si někteří na cvičení CO s maskou?

Nejlepší odpověď
vagra

První plynovou masku, vlastně spíš jen respirátor, vymyslel afroameričan z Clevelandu Garrett Augustus Morgan
V roce 1914 dostal patent na dýchací zařízení. Byla to plátěná kapuce se dvěma průzory. Z kapuce vedly na záda dvě hadice, tam byly spojeny a zastrčeny do mokré houby, která sloužila jako filtr proti kouři a ochlazovala horký vzduch.
22. dubna 1915 u Ypres Němci vypustili granáty s chlórem. Sami se chránili vynálezem německého chemika Fritze Habera. Maskami s respirátory z dřevěného uhlí.
Na povinná cvičení CO si moc dobře vzpomínám a pochybuji, že by dnes měla ještě plynová maska používaná v tak velkém měřítku, nějaký význam.

Zdroj: http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1095927644-kalendarium/209572235­300031/

Další odpovědi
Drap

Ve velkém se zčaly masky vyrábět a používat za první světové války. Byl to důsledek zavedením bojových a otravných plynů. Dodnes se masky využívají např. u hasičů , při chemických havarijích a podobně. V podstatě i všechny armády doposud používají a mají ve výstroji plynové masky. Své opodstatnění mají stále i v systémech CO. U nás jsme CO zrušili, takže se víceméně nepoužívají. Avšak v případě nějaké katastrofy většího rozsahu by stále byly potřebné.

RQLM

nedavno se z mistni zakladni skoly vyhazovaly prave tyhle masky. vsechny byly zpuchrene, silne zapachajici a na nekterych byla mysi hovinka :) masek bylo cca 200, k tomu se naslo sotva 10 filtru. nikdo nevi, zda by byly funkcni, troufam si ale rict, ze by to bylo bezvyznamny.
taky si vzpominam, kdyz jsme v tech maskach chodili na cviceni se skolou, to se prvni tyden pred tim muselo desinfekci vytrit, potom umyt a tyden nechat schnout, a pak se s nima slo po lese treba :) to bylo husty, plnej les ufonu :D