Gestas

Má slovo brojler něco společného se srbochorvatským broj (číslo)?

Nejlepší odpověď
annas

"Brojler – ‘jatečné kuře vhodné k pečení’. Z angl. broiler tv. od (to) broil ‘péci, grilovat’ ze starofrancouzského. brusler tv., nejistého původu.

Brojiti jen v češtině a slovenštině = brojit – ‘horlivě vystupovat proti něčemu’. Východiskem je asi praslovanské. *briti ‘holit, řezat’ (srov. ruské brit’ tv. a  :břitva) z ie. *bhrei-, což je rozšíření kořene *bher- ‘řezat’

Jihoslovanské brojiti a broj si zachovalo původní význam ´= řezati, dělat zářezy, ve významu počítati ˇ (číslo).

J. Rejzek Etymologický slovník

Z toho plyne, že slova spolu původem ani významem nesouvisí.