ratava

Má slovenské označení „pivnica“ pro sklepní (podzemní) prostor nějakou spojitost s českým výrazem „pivnice“?

Nejlepší odpověď
annas

Ano. I v češtině jeden z významů slova (pinvice, pinvica) zastarale a nářečně = sklep na pivo n. vůbec sklep; kupecký krám.

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=pivnice&Hle­dej=Hledej

Slovenský výraz pivnica
http://slovni­ky.korpus.sk/?w=piv­nica&s=exact&c=N952&d=k­ssj4&d=psp&d=sssj&d=sssj­2&d=scs&d=sss&d=pe­ciar&d=ma&d=hs­sjV&d=bernolak&d=ob­ce&d=priezvis­ka&d=un&d=locu­tio&d=pskcs&d=­psken&d=noundb&i­e=utf-8&oe=utf-8#

--
V. Machek v Etymologickém slovníku
uvádí, že slovo pít má praslovanský původ. A různá odvozená slova např. pivo, pivnice, pijan atd. jsou ve všech slovanských jazyích. Původ slova je velmi složitý, vychází ze staroindického základu a prošel mnoha hláskovými změnami.
Pivnice – původně sklep pivní nebo na mléko . – to, co bylo nejspodnější a nejstudenější místo v domě.

Český výraz sklep pak vznikl podle klenutí – takové sklepy byly především pod hrady a městskými domy. I když původně šlo o jámu v zemi na potraviny zakrytou klenutím.
U Poláků – od nich u Ukrajjinců a Rusů – pak značilo i přízemní klenutou místnost = kvelb = krám.
I ve slovenštině je to zastaralý výraz pro obchod.

http://slovni­ky.korpus.sk/?w=sklep­&s=exact&c=Rffd&d=k­ssj4&d=psp&d=sssj&d=sssj­2&d=scs&d=sss&d=pe­ciar&d=ma&d=hs­sjV&d=bernolak&d=ob­ce&d=priezvis­ka&d=un&d=locu­tio&d=pskcs&d=­psken&d=noundb&i­e=utf-8&oe=utf-8#

V češtině se významy posunuly.

Další odpovědi
lexx

pochopitelně…pivo v sudech se skladovalo ve sklepních prostorách kde byl chlad proto pivnice, polsky je to piwnica

marci1

Ne. „Pivnica“ je slovensky „sklep“. 🙂
Doplňuji:
Výraz „pivnice“ se v češtině používá jako restaurace, kde se převážně čepuje pivo. 🙂

annas

Nejdou mně otevřít odkazy na korpus.sk.

Chtěla jsem vložit v dodatku. Nevím, čím to je, načte se mně něco jiného.

Pro ověření vložím zítra. Omlouvám se.