hrmta

Má škola právo chtít omluvenku od doktora?

Jsem ve třeťáku na střední škole a od letošního roku máme ve školním řádu novinku – že studenti starší 18 let si sice smí psát omluvenky sami, ale musí k nim mít potvrzení od doktora (protože loni se to rozjelo a hromada lidí měla stovky hodin absencí a omlouvali si to sami).

Jenže naše doktorka odmítá nějaká potvrzení a razítka dávat – že jí to prý žádný zákon nepřikazuje, není to zdravotnický úkon atd. Leda jako placený úkon: 500,– za razítko. Volala kvůli tomu i přímo naší třídní a přede mou jí po telefonu poslala do pr***, ať na ní prý klidně pošle inspekci a kohokoliv, že ona má pravdu.
Doplňuji:
Asi jsem to nenapsala úplně jasně. Problém je v tom, že škola chce omluvenku potvrzenou lékařem vždycky – ať to omlouvají rodiče (u mladších studentů), nebo dospělí studenti sami.

A nechci nic „vyj*bat“ – prostě jsem narazila na situaci, kdy se škola není schopná s doktorkou dohodnout a i když jsem nemocná byla, napíšou to jako neomluvené hodiny, protože doktorka prý nemá povinnost dávat na omluvenku razítko, které ale zase škola chce.

Nejradši bych naší třídní zavřela do jedné místnost s doktorkou – po tom co si řekly do telefonu (jak je kdo blb** a kolik má která titulů), by se při osobní návštěvě asi porvaly.

(tohle se mi stalo poprvé, takže to třídní vzala a mám to omluvené – ale určitě to není naposledy a tak se tady ptám jestli to už někdo neřešil).

Nejlepší odpověď
ivzez

Nemá.

Podle školského zákona píší omluvenky zákonní zástupci
nezletilých žáků, nebo zletilí žáci sami.

Překročí-li nepřítomnost 3 dny, může škola
požadovat potvrzení lékaře jako součást omluvenky
(lékař pouze potvrzuje, neomlouvá).

Podmínkou samozřejmě je, že žák lékaře navštívil
hned na začátku nemoci (lékař nemůže „zpětně“
potvrdit, o čem není přesvědčen).

Podle zákona o zdravotní pojištění je hrazenou službou i posudková
činnost. Lékař by měl v případě zjištění, že žák není ze zdravotních
důvodů schopen školní docházky, potvrzení vystavit
(stejně jako v případě pracovní neschopnosti).

Školský zákon – omlouvání (§ 67):
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2004-561#p67

Zákon o zdravotním pojištění – (§38):
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/1997-48#p38

Stanovisko Férové nemocnice s odkazem na příslušný:
http://www.fe­rovanemocnice­.cz/pravni-poradna/lekarske-posudky-a-neschopenky-47/n-musi-lekar-psat-361.html

Ještě jeden zajímavý článek:
http://detskes­tredisko-hmdr.webnode.cz/ad­ministrativa/om­louvani-zaku-a-studentu-v-ordinaci-pldd/

Další odpovědi
carpediem

Škola to žádat může, a lékař má právo si to nechat zaplatit.

Napiš řediteli dopis (doporučeně poštou), že mu ráda omluvenku od lékaře doneseš, ale že si za to lékař účtuje 500kč. Pokud si na omluvence trvá, tak ho upozorni, že budeš požadovat proplacení.

Jinou možnost nevidím, pokud to nepochoopili ani po rozhovoru s lékařem, tak jim asi nic nevysvětlíš.:-(((

ChineLin

Ano, tohle je docela velký a dlouhodobý problém.

Lékař opravdu nemá povinnost jakékoliv omluvenky žákům a studentům psát ani potvrzovat. A čím dál víc praktických lékařů to nechce dělat. Podle školského zákona má škole stačit omluvenka od zákonného zástupce nebo (u dospělých) od samotného studenta. Může si vyžádat potvrzení od lékaře, ale ten nemá žádnou povinnost ho vystavit.

Že si hodně škol dává do školského řádu povinnost mít potvrzení absence od lékaře, je zase právo jejich a vede to k těmhle koncům.

Pokud se tedy nejsou schopní domluvit – a to dospělí občas dělají, že má každý svojí pravdu a neuhne – nezbývá, než si ty neomluvené hodiny nechat napsat, případně dostat i důtku nebo dokonce 2 z chování a proti tomu si pak podat stížnost na krajský úřad.

Co s tím budou dělat úředníci tam, to by mne opravdu moc zajímalo – klidně to může skončit až u soudu, protože tady jdou proti sobě zdravotnické a školské zákony.

iceT

Já si taky myslím,že ano,protože pak by si omluvenky mohl psát každý,aniž by byl opravdu nemocný.
Doktor není povinen dát razítko jen proto,že se někomu nechce do školy.
Doplňuji:
po doplnění má otázka náhle jiný smysl,proč nejde hned napsat otázku jasně a srozumitelně(ona sice napsaná jasně a srozumitelně byla)ale chyběly zásadní údaje a pak jsou odpovědi nepřesné a někdy i hrubé…

marci1

Nemá.
http://www.tri­bune.cz/clanek/33978-musi-lekar-razitkovat-omluvenky

Alesh

No, ale jak to tak chápu, tak ti to i dále můžou psát rodiče, ne? Tak pokud jsi nemocný, pak si to nech napsat od nich, ne?
Pokud jsi jen simulant a chtěl jsi s tím vyj*bat, že sis to chtěl jen tak napsat od doktorky, tak to máš smůlu. Pokud bys byl opravdu nemocný, tak myslím, že doktorka by určitě neměla problém vystavit minimálně lékařskou zprávu, což by škole mělo stačit jako omluvenka.
Mně spíš přijde, že sis to malinko přibarvil a problém je trochu někde jinde, co? 😉

miláSimča

Bohužel ano ://

Ájina_T

Škola to chtít na základě školního řádu může … doktor to ale nemá povinnost udělat. Začarovaný kruh, kdy většinou vyměkne škola jako první.

Zažila jsem ale „vyšší level“, kdy škola v takových případech („vzpurných“ doktorů, kteří z principu omluvenky nepotvrzovali) automaticky posílala podněty na OSPOD (sociálka), kteří mají právo vyžadovat od doktora informace a třeba si ho i předvolat. A to pak zase byl míč na jejich straně a rychle se školou dohodli na nějakém kompromisu.

ZuzanaNa

U nás se nemusí dávat razítko od doktora kvůli GDPR, aby učitel nevěděl u kterého lékaře žák byl (zubní, gynekolog…). Takže jen rodiče napíšou obecně omluvenku, že jsem byla u lékaře a už nepíšou u jakého