Gitt

Má prodejce povinnost prodat za cenu uvedenou u / na zboží?

Nejde mi o to, jaká cena je platná – vím, že je to ta u nebo na zboží. Jde mi o to, jestli existuje povinnost prodávajícího za tuto cenu prodat nebo jestli může říct, že pokud nechci za cenu jinou, tak neprodá. Prosím i o zákonný odkaz.

Nejlepší odpověď
mosoj

Já chci vyhrát ve sportce.

Povinnost to je, protože vy se případný rozdíl v cenách dovíte až po zaplacení zboží a to je již podle práva po uzavření kupní smlouvy, kterou jste ale vy uzavíral podle ceny u zboží ( jinou cenu přeci v tu dobu neznáte). Kupní smlouva se uzavírá v okamžiku zaplacení zboží.
Pokud by jste na to upozornil před zaplacením ( což se ale většinou nestane protože to nevíte) tak mají právo cenu změnit.
Jsou dva způsoby jak se v marketech chovají.

  1. Peníze vám bez reptání vrátí do ceny uvedené u zboží. Osobní zkušenost.
  2. Nebo vás od pokladny pošlou na recepci a než tam dojdete a někoho seženete, pokladní zavolá na oddělení a tam cenovku vymění. Když potom dojde k jednání a případné konfrontaci, jste za vola. Osobní zkušenost.

Proto když mně takový případ potká, bez reptání zaplatím. Zboží si nechám v autě a vracím se pouze s účtenkou přes prodejní plochu, kde si ještě jednou ověřím jaká je tam cena ( abych pro změnu neudělal vola sám ze sebe) a pak to jdu teprve vyřizovat na recepci. Vždy jsem uspěl a peníze mně vraceli.
Nikdy se tam nevracejte z již zaplaceným zboží. Nebo po vás budou chtít zaplatit ještě jednou !! Také osobní zkušenost.
Doplňuji:
Zákonný odkaz si najdi v Obchodním a Občanském zákonu. Právník si účtuje cca několik stokorun za 15 min práce nebo 2000 Kč za úkon.

Další odpovědi
zmimi

Když je na regále např. 20 kč, a na pokladně naúčtují 40kč. Měli by vám vrátit 20kč .V supermárketech to tak funguje. To mám vyzkoušeno.

Mapel

Povinnost to tuším není, ale jedná se o klamání spotřebitele, tak je to otázka pro ČOI. Jináč na rozdíl od zmimi mám v řetězcích jinou zkušenost.

fablen

Vadí mi, že v některých obchodech je toto bohužel stále běžné (nejde o žádný větší supermarket, ale u nás např. místní prodejna Jednoty). Na pokladně jim vyjíždí mnohem vyšší ceny než mají na zboží nebo na regálu. Nakoupit tam jdu výjimečně pár věcí a z nich vždy polovina má zcela jinou cenu (pochopitelně vyšší). Občas proto vše nevezmu a něco jim u pokladny nechám když je rozdíl příliš velký… Štve mě to.

Gitt

Chci zákonný text (jestli je to povinnost, na což se ptám), ne benevolenci prodejce.