Avatar uživatele
siminn23

Ma prodávající právo mě nahlásit na policii?

Mám dotaz. S prodávajícím jsme s domluvili na prodeji zboží. Jednalo se o iPhone a na dobírku. Poslal mi ho, a nebylo to na dobírku. Teď mi řekl, že to zapomněl dát na dobírku a že je to jeho chyba a že se omlouvá. Teď po mně chce zaslat peníze na účet. A pokud to neudělám, říká, že mě nahlásí na policii. Jedna se o 2200 Kč. Má právo mě nahlásit? A pokud ano, můžu z toho mít problém? Děkuji za reakce.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3052 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
gecco

Ano, takové právo má – koneckonců podat trestní oznámení může kdokoli a pro cokoli…
A ano – můžeš z toho mít problém…
___
Jak tě vlastně napadlo nezaplatit???
:-O

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Mc Merkurion

tak za

  1. dorazil ti ten telefon,nebo ne?
  2. jestli ne,je to podvodník,jestli jo,chceš bejt podvodník ty (přestože jen využíváš situace)…

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
klumprt

Samozřejmě může jít na policii.

Pokud se pustíme do právního posouzení vašeho jednání, tak vzhledem k výši škody nepůjde o trestný čin. Mohlo by ale jít o přestupek proti majetku s pokutou až 15000 Kč.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Viz gecco, podat trestní oznámení může kdokoli pro cokoli, i když mě v tomto případě nenapadá nic smysluplného. Ale to neznamená, že platit nemusíš.

Uzavřeli jste kupní smlouvu (nemusí být písemně). On svou část splnil, ty bys měl také. Pokud ne, budeš v prodlení a pak se může domáhat plnění i soudní cestou. Pak bys mohl nést náklady na jeho právní zastoupení, soudní výlohy… a částka by narostla do desetitisíců pro nic. Pokud ti risk za ten zisk stojí, neplať. Já bych zaplatil. Ne kvůli samkcím, ale je to slušnost.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Zboží jsi obdržel, za chybu se Ti omluvil. Pošli mu peníze na účet. Samozřejmě, že pokud mu zboží nezaplatíš, podá na Tebe trestní oznámení PČR. ☹

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
chachar1922

Pokud Ti ti telefon dosel, tak se honem styd za to, ze te vubec napadne to nezaplatit. FUJ!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Samozřejmě právo má. A nedopadne to pro tebe dobře. Nakonec budeš muset zaplatit a další sankce ti přibudou.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

Pokud ti to poslal ježíšek, nic neplať. V opačném případě pochopitelně zaplať.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
cizrna

Nevím, jak v tomto případě funguji zákony, ale ja bych zaplatila uz jen ze slušnosti, protože taková byla domluva. Věřím, ze chyba se muze stát každému. Vezměte si to z druhé strany, predstavte si, ze byste zasilal někomu zboží na dobírku, kterou byste zapomněl označit. A kupující by vám tudíž nezaplatil, jak byste reagoval?

Nicméně by mě zajímalo jak to funguje dal z hlediska zákona. Další diskutéři pisi, ze te muze žalovat a ze ma na to právo, protože jste uzavreli kupní smlouvu vyt dohodou. Muze mi prosím někdo vysvětlit, jak se to pripadne dokazuje? Prodavajici jiste muze rict, ze se domluvili. Ale kupující zase muze rict svoji verzi…?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Hans51

Budu předpokládat, že jste v roli kupujícího Vy (ač zpočátku otázky označujete kupujícím druhou stranu), neboť uvádíte Vaši povinnost zaplatit kupní cenu.

Každopádně cena 2.200,– Kč za iPhone (ač možná použitý) je sama o sobě podezřelá. Prodávající bude s největší pravděpodobností podvodník a být na Vašem místě, nikomu bych žádné peníze neposílal.

Pokud by Vás chtěl nahlásit na Policii, samozřejmě že může (jak správně píše gecco), nicméně ničeho bych se v rovině trestního práva nebál, protože případná škoda (bude-li vůbec nějaká způsobena), nedosahuje hranice 5.000,– Kč potřebné pro většinu zde v úvahu přicházejících trestných činů.

Teoreticky byste mohl být odpovědný za prodlení v rámci občanského práva a kupní smlouvy, ale pochybuji, že by po Vás někdo chtěl úhradu úroků z prodlení 😉

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ReHu

Tak už ses rozhodl, jestli ses dohodl s kupujícím nebo s prodávajíčím?
Víš vůbec, jestli jsi prodával nebo kupoval?

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
ReHu

Ta domluva o dodání a zaplacení dobírkou byla ústní telefonem?
Nebo mailová korespondence?

před 3052 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Hans51

To cizrna:

Samozřejmě, že by zde bylo velmi těžké důkazní břemeno, které by musel nést žalobce. Proto je obecně lepší uzavírat smlouvy písemně, ač taková forma není zákonem vyžadována.

před 3052 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Emefej

Hans51 > tazatel převzal zboží. Ta jako právník přesto radíš neplatit?

před 3052 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Hans51

O převzetí zboží tazatel přímo nemluví. Protože odkazoval na domluvu o dodání na dobírku, která nebyla dodržena, předpokládal jsem (a z toho vychází i má úvaha), že druhou stranu kontaktoval s žádostí o nápravu (tomu by svědčila i následná omluva druhé strany).

Ale pokud bylo zboží skutečně převzato (k čemuž se po důkladném promyšlení čím dál více přikláním), je má odpověď chybná, což uznávám a za což se omlouvám.

před 3052 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

Hansi – já ´čučel jako na drát´, že radíš nezaplatit…
Aspoň já dotaz pochopil tak, že:

  • proběhla domluva o prodeji
  • prodávající zboží poslal, jen nedopatřením to nebylo na dobírku
  • kupující zboží převzal, ale zaplatit (protože nemusel platit dobírku) se mu nechce

___
Neber to jako výtku, jen mne to překvapilo…
😉

před 3052 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

tipnul bych, ze problemem zde je nekvalitni dotaz, ktery byl behem par desitek minut 2× pomerne zasadne prepracovan (kupujici/pro­davajici…)

před 3051 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Hans51

No právě, každý to pochopil trochu jinak. To je obecně problém velkého množství tazatelů zde, málokdy jsou schopni vyjádřit svůj dotaz srozumitelně tak, aby ho pochopili všichni pokud možno podobně 🙂

Tak jako tak, neradil jsem nezaplatit, jen jsem vyjádřil svůj názor.Je mojí chybou, že jsem jej dále nerozvedl.

před 3052 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Emefej

Rozumím tomu stejně jako gecco, ale je fakt, že tazatel mohl celou situaci v zuadání mnohem lépe popsat.

před 3052 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

samkce == sankce :D

před 3052 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Hans51

V pohodě, myslím, že to každý pochopil. Očividně jde o překlep 😉

před 3052 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek