iwetax

Má právo neohlášená návštěva říkat, že mám doma bordel?

Představte si, že přijdete k někomu (kamarádovi, sestře, tetě) domů na návštěvu na kterou předem neupozornítě a dotyčná osoba má doma nesketečnej bordel- dva dny nemytý nádobí, které je všude po stolech. Na židlích a sedačkách oblečení, podlaha typu kam co spadlo to tam zůstalo… Řeknete svému hostiteli něco? Za předpokladu, že před ohlášenou návštěvou vždy pečlivě uklidí.

Nejlepší odpověď
Andělé

To není věc práva,ale morálky. Už jsem na takové návštěvě občas také byla,ale na ohlášené.Opravdu mě ten bordel praštil do očí,ale nikdy nikoho,jsem si nedovolila ho za to kritizovat. Neopravnuje mě se k němu takto chovat. A za neohlášenou návštěvu už tuplem.
Mně je daleko milejší dobrý charakter onoho člověka. Ten přebije i ten bordel…:-)

Další odpovědi
aramah

Těžko odpovědět jinak,pokud to je tak, jak píšeš.
Taktní to není ale co naděláš, když ten bordel tam máš…

IK

Pokud to přesahuje nějakou obvyklou normu což podle mne v tomto případě ano, tak si myslím že překvapení je na místě. Pokud to návštěva okomentuje tak bych jí to nezazlívala, ale příjemné ani vhodné to není. Myslím že bych se ohradila „no dovol“ většinou to zabere a dotyčný nepokračuje (až na moji matku na tu pomáhá jen to přetrpět)
Nemusíš pečlivě uklízet před návštěvou, ale prostředí ve kterém žiješ na tebe působí, takže když začneš uklízet jakobys byla ty ta návštěva co má přijít aby se ti to doma líbilo a přitom to nebylo nepraktické, tak můžeš pustit tyhle starosti za hlavu a navíc nádobí se myje lépe když na něm všechno nezaschne.

anonym

Má.
A Vy máte právo jí příště přirazit dveře před nosem. Povzneste se nad to. Pokud to nebyla úklidová četa a neuklidili Vám, tak ať jdou k šípku.

Petra09

Taky nejak nezvladam porad dokola uklizet a kazdodeni nadobi je unavujici.A tohle by si nikdo dovolit nemel,ja bych si to taky nikomu nedovolila rict,citila bych se trapne nekomu dotoho mluvit.

david22

Já si myslím, že pokud je to neohlášená návštěva, tak z principu by se měla vyvarovat jakýchkoliv negativních komentů. Jak už bylo řečeno, pokud by měla podobné poznámky, já mám stejně tak právo ji z bytu okamžitě vyprovodit.

Damiana

Jestli máš doma takový bordel, jaký popisuješ, tak mne udivuje, že ti vůbec ta poznámka návštěvy vadí. Přes to by se zkušený špindíra s klidem přenesl. Jestli někdo žije jako v chlívě, pak se nelze divit, že mu nějaká ta huba nevymáchaná řekne natvrdo, že je prase.
Pokud ale někdo jen rýpe za neumytý hrnek a hledá neexistující prach na šprušlích u křesel, máš plné právo se zlobit. Ať si buzeruje doma. Ale tam obvykle bývá asi terčem kritiky většinou on sám. Od blízkého kamaráda nebo příbuzného bych to ale rozhodně nebrala nějak tragicky. Takové rodinné No a co? obvykle stačí…:-)

Kohut57

Neohlášené návštěvy nepřijímáme. Ne z důvodu pořádku či úklidu, ale pro udržení soukromého klidu . A řemeslníky při nějaké havárii přetrpíme. Teď dělají fasádu a je to značně nepříjemné mít někoho stále na lešení i když nikam nevidí.

hanny 2

Nemám ráda neohlášené návštěvy,nicméně každý si asi může říct,co chce.Nejsem sice zastánce „sterilní“ čistoty,ale takovej bordel,co popisuješ,bych doma nesnesla.V tomto případě bych se divila,kdyby to ta návštěva neřekla!
Doplňuji:
iwetax – mě uklízení taky nebaví,ale bordel nesnáším.Něco jiného je,když mám některé věci,co potřebuji mít po ruce,u počítače,na lince,na stole apod.Vždycky říkám manželovi,který mě občas kvůli tomu nadává – „pořádek je na nic,inteligent zvládá chaos!“ – to se tak říká a přijde mi to docela vtipné,ale špinavé nádobí a špínu všeobecně fakt nesnáším,když ráno odcházím do práce,tak umyju ze dřezu i ten poslední hrnek.

Deli

NE!
Je to můj bordel, návštěva ho uklízet nebude, tak ať drží pusu!

Klarushe

Jistě … přeci kdyby se to nedozvěděl tak by mohl být i nemocný

Conchus

Neřeknu nic, ale při první příležitosti odejdu a už s takovými lidmi komunikuji jen výjimečně, např. tel, dopis, atd.

hanulka11

Nevím jestli má tedy právo, neumím si to představit …neznám nikoho takového a u mě bys nic takového neviděla ,takže asi neuslyším onu formulku /máš tu bordel/

iwetax

Nebudu se vymlouvat, prostě mě uklízení nebaví a tak ho nechávam vždy na potom. Vlastně pořádně ulizeno je jen když se ohlásí návštěva, jinak uklízím po kouskách. Třeba umeju nádobí jen z kuchyňské linky. Pak třeba uklidim stůl u počítače tak, že ty věci přemístím jinam.

Deli

Iweto, u nás se snažím uklízet pořád, ale se dvěma dětmi a v domě, kde se momentálně pořád něco předělává, není možné mít pořád uklizeno. Má-li přijít ohlášená návštěva, udělám si čas na důkladnější úklid, napeču. Přijde-li přepadová návštěva, dostane kafe/čaj, může být ráda, že si je kam sednout, možná se přilepí ke stolu opatlanému naším batoletem a cestou přes obývák klopýtá přes rozházené hračky. Takový ten denní úklid dělám navečer, když už děti spí. Když vstanou, během hodiny jsou hračky a ulepené ručičky všude.
Takže nečekaným návštěvám se už za nepořádek neomlouvám. Není to bordel a špína, ale prostě denní binec, který je v rodině s dětmi běžný.