Má právo majitel zvednout nájem

Bydlíme v domě který vlastní majitel docela mě udivilo když jsem se dozvěděla že od příštího roku budeme platit nájem o 50% více má nato právo.děkuji za odpověď

Nejlepší odpověď
mosoj

Ano majitel má právo určit výši nájmu. Pokud se Vás ještě týká regulované nájemné nesmí překročit zákonem stanovenou hranici.

Další odpovědi
standa

Z otázky není zřejmé, zda se na vaši smlouvu, resp. na nájemné, které z této smlouvy platíte, vztahuje režim „regulace“
(zák. č. 107/2006 Sb. o jednostranném zvyšování nájemného)

I.
NAJEMNÉ NENÍ REGULOVÁNO ZÁKONEM

Výše nájemného je určena DOHODOU nájemce a pronajímatele… a je omezena obecným ustanovením zákona o cenách č. 526/1990 Sb.

Podle tohoto zákona o cenách pronajímatel nesmí zneužít svého hospodářského postavení k tomu, aby získal nepřiměřený hospodářský prospěch prodejem (pronájmem) za cenu zahrnující neoprávněné náklady nebo nepřiměřený zisk.

Rovněž nájemce však nesmí zneužít svého hospodářského postavení k tomu, aby získal nepřiměřený hospodářský prospěch nákupem za cenu výrazně nedosahující oprávněných nákladů.

… a 50% navýšení nájmu je, podle mého názoru, za hranou. Ale pokud se nedohodnete, tak teoreticky zbývá jen, aby vás rozsoudil soud a to nevím zda budete chtít absolvovat.

II.
NAJEMNÉ JE REGULOVÁNO ZÁKONEM

Podle výše zmiňovaného zákona (č. 107/2006 Sb.) může pronajímatel jednostranně zvýšit nájemné, ale maximální přírůstek měsíčního nájemného je závislý na několika faktorech:

  • na aktuální výši nájemného za 1 m2 podlahové plochy bytu pro konkrétní byt
  • na cílové hodnotě nájemného za 1 m2 podlahové plochy bytu
  • na základní ceně za 1 m2 podlahové plochy bytu
  • na tom, zda má byt sníženou kvalitu (pokud ano, pak se snížená kvalita bytu hodnotí jinak, je-li byt na území Prahy 1, Prahy 2, Prahy 6 nebo jinde)
  • na tom, zda se jedná o zvyšování nájemného v prvním (2007), druhém (2008), třetím (2009) nebo čtvrtém (2010) roce, ve kterém se nájemné jednostranně zvyšuje.

http://www.sa­git.cz/pages/sbir­katxt.asp?zdroj=sb06­107&cd=76&typ=r

http://www.gov­.cz/wps/portal/_s­.155/702/.cmd/ad/­.c/312/.ce/10822/­.p/8412/_s.155/702/_ps­.2113/M?PC_8412_p=I&PC_8­412_l=150/2009&PC_8412_p­s=25

Vzoreček na výpočet max.přísrustku nájemného je dost komplikovaný, proto chytrý hlavy vymyslely „kalkulačku“ – viz zdroj

Osobně si myslím, že v některých případech je i 50% nárust v souladu se zákonem…

Zdroj: http://www.mmr­.cz/Bytova-politika/Kalkulacka-najemneho/Kal­kulacka-najemneho-2010

Ocko0001

Ano když je majitel domu tak právo má protože to je jako by jeho dum takže muže klidně zvýšit i snížít nájem

ReHu

Myslím, že záleží také na tom, jakou máte nájemní smlouvu. Mrkněte na ni.

cukrar

ano, může, vy se můžete zase bránit.

terkaprihodo

50% je teda celkem hodně, ale ano, má na to právo. Já nedávno například měla s majitelem našeho bytu taky takový drobný problém. Začala jsem podnikat a zjistila jsem, že si nepřeje, abych v bytě měla nahlášené sídlo firmy. Musela jsem to nějak rychle vyřešit. Nakonec to tedy dopadlo tak, že jsem využila této služby https://sidlo­firmypraha5.cz/ a vytvořila si sídlo virtuální.