juie

Má prarodič právo…

na vnouče ? Když se rozvedou rodiče a matka vnuka si nepřeje aby se její syn stykal s dědečkem (otcem byvaleho manžela )

Nejlepší odpověď
annas

Mám podobný názor jako ocko. Dívala jsem se nedávno na TV. V jednom pořadu se tento problém řešil.
Rodiče se rozvedli, matka nechtěla otci dítě dávat, tedy je neviděl ani dědeček z otcovy strany. Když se starý pán ptal znalce, potvrdil mu, že nemá právní nárok na to, aby viděl svého vnuka, pokud jeho matka rozhodla – dost často jde i o pomstu. Jiný je však pohled morální. Dědečkovi doporučil, aby si počkal na vnuka před školou a nechal rozhodnutí na něm – snad matku přesvědčí. Jenže matka se s dítětem přestahovala.

Další odpovědi
anonym

U prarodičů se nejedná o zákonná práva, ale pouze o právo morální.
Pokud má matka výhrady vůči dědečkovi a kontakt si nepřeje, musela by prokázat, že dědeček má na vnuka negativní vliv. Prováděla by se řada psychologických vyšetření. Rozhodnout by musel soud. V tom případě by asi dostal omezení styku se synem i jeho otec .
Obecně platí, že když je syn u svého otce, ten odpovídá za syna po celou dobu do doby předání matce a je pouze na něm, zda povolí přítomnost dědečka, či nikoliv.

zzzzz

Já si myslím, že vždy je na prvním místě zájem dítěte. Pokud neexistuje nějaký vážný důvod, pro který si to matka nepřeje, tak i prarodič má právo na své vnouče. Tuto situaci může na návrh upravit soud. Prarodič má vyživovací povinnost, pokud dítě není schopen vyživovat rodič, z toho samého zákona má i právo se s ním stýkat. Tady opravdu záleží na důvodu, proč to matka nechce. Pokud by prarodič nějak dítě zneužil, je jasné že by mu soud styk s dítětem nepovolil. Ale pokud by to byl pouze hloupý rozmar matky, tak si myslím, že by to soud povolil.

kropitko

Pokud by to vyžadoval zájem dítěte, lze toto upravit soudně.

Maussy

O tom, s kým se dítě bude a nebude stýkat rozhoduje ten, kdo má dítě svěřeného do péče. Pokud máte po rozvodu dítě svěřené do péče vy, můžete si nepřát, aby se dítě stýkalo k kýmkoliv a nikdo s tím nic neudělá. Pokud máte střídavou péči s manželem a manžel povolí návštěvy dědečka, nic s tím nenaděláte :-/

veruska

Já si také myslím,že styk prarodičů s vnoučaty nemá být ovlivněn rozchodem rodičů.Mám vnoučata a velmi by mne bolelo,kdybych se s nimi nesměla stýkat a naopak.Myslím,že dětem,které nemají prarodiče jejich láska musí chybět a neměla by jim být odpírána.V případě negativního dopadu je to pochopitelně nutné.Také se může stát,že je jednou budete potřebovat a zpřetrhané vztahy se těžko navazují.Přeju vám a vašim dětam správnou volbu.