xlukex

Má Policie ČR povinnost doručovat do datové schránky?

Zdravím, potřebuji prosím poradit ohledně policie Čr a datových schránek. Protože věčně pracovně někde jezdím a nejsem skoro doma, tak jsem si kdysi založil datovou schránku. Nedávno jsem byl u výslechu na policii a čekám od nich psaní. Ač jsem podle mě nemusel, upozornil jsem je, že mám datovou schránku a chci doručovat do ní. Jenže dnes mi známá z pošty volala, že tam od nich mám dopis do vlastních rukou. Policie Čr je snad orgán veřejné moci a ten má povinnost si ověřovat zda dotyčná osoba má datovou schránku a pokud to dovoluje povaha dokumentu atd, tak musí doručovat tam. Pokud se nemýlím, tak pčr tím porušila svou povinnost a tím, že mi dopis pošlou poštou (po 10ti dnech pošta musí dopis vrátit, pčr uplatní fikci doručení…) a ne do datovky, mi mohou celkem zkomplikovat život. Nechci jim volat a psát a upozorňovat je na JEJICH povinnosti, když to jsou hlavně oni, kdo musí jednat v souladu se zákonem. Mohu podat na ně třeba stížnost a nějak s jejich nadřízeným žádat nápravu? Toto nejmenované oddělení je totiž v kraji známé svou neschopností a neodborností…Díky za rady

Má policie čr povinnost doručovat do datové schránky?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Setapouch má naprostou pravdu. Každý orgán veřejné moci se při zasílání musí řídit evidencí obyvatel, kde zjišťuje adresu. Zde je krom trvalého pobytu, kam se obyčejně pošta odesílá uvedeno, zda má osoba tzv. doručovací adresu či datovou schránku.
Na 1. místě je DS, na druhém doručovací adresa a není-li ani jedno, potom trvalý pobyt.
V případě, že zásilku nevyzvednete, můžete následně napadnou fikci doručení a tím neúčinnost podání ze strany Policie.

Další odpovědi
setapouch

Ano, všechny OVM musí doručovat do DS, pokud to povaha zasílané písemnosti dovoluje. Tj. pokud něco nejde vytvořit/naske­novat/autorizo­vaně konvertovat do elektronické podoby, posílat to do DS nemusí. V opačném případě ale ano. Jestliže tak neučinili, pak se na tento úkon pohlíží, jako by jej neudělali.

Nejsem právník, pouze můj názor.