Michal Kole

Má počítačový servis povinnost informovat Policii České republiky, když v počítači, notebooku najde nelegální software?

Jako například Microsoft Windows, Microsof Office, Adobe Photoshop, hry, …

Jestli to servisy nedělají je asi věc jiná.

Je přece v nějakém zákoně, že je povinnost nahlašovat trestné činy nebo ne ?

To že je v osobním počítači nelegální software, ale ještě neznamená, že jej nainstaloval ta osoba, která jej do servisu přinesla a uvedla svoje identifikační ú­daje.

Nejlepší odpověď
anonym

Správně by měli. V praxi těžko, oni neví zda mám doklad o koupi nebo nemám. Některé servisy to řeší tak, že provedou opravu, ale potřebují soft, OS systém a tím zjistí legálnost, ale pouze u OS. Ty časy, že tam nacpali nelegální xtou kopii jsou pryč.

Další odpovědi
baghira

Servis zpravidla nemá možnost zjistit, jestli je konkrétní softvér legální nebo ne. Zjistí třeba, že tam jsou office, ale proč by měl zjišťovat, jestli máš od nich účtenku? Taky existuje presumpce neviny.
A v neposlední řadě čas jsou peníze – zájmem servisu je efektivně odstranit závadu a ne ztrácet čas propátráváním disku co na něm je nebo není.

led

Servis má podľa servisnej zmluvy (objednávky) za povinnosť odstrániť závadu na počítači, nie je kriminálny úrad zaoberajúci sa pátraním. O získaných informáciách z počítača je povinný, opakujem, povinný mlčať pred inými osabami okrem zákazníka.