Má píď něco společného s píďalkou?

Vím že píď je stará míra cca velikosti dlaně ,ale má s tím něco společného píďalka?
Slovo píď užívá český frazeologismus neustoupit ani o píď (neuhnout ani o sebemenší kousek) a jsou od něho odvozeny například výrazy pidimuž (tedy mužík, vysoký jednu píď) nebo expresivní pidižvík.
Od pohybu pídění je odvozena píďalka i slovesa dopídit se či pídit se, tedy dosáhnout něčeho po malých úsecích, po pídích.
Vždyť píďalka není tak velká.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/P%C3%AD%C­4%8F

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/P%C3%AD%C­4%8Falka_lesn%C3%AD
https://www.go­ogle.cz/search?q=p%C3%AD­dalka&biw=1012&­bih=476&source=lnms&tbm­=isch&sa=X&ei=XmhPVZDKF4­G0UPOJgOAI&ved=0CA­YQ_AUoAQ&dpr=1­.35

Nejlepší odpověď
annas

Ano. Píď a píďalka mají stejný původ, jak uvádí J. Rejzek v Etymologickém slovníku

„píď ‘stará délková míra (asi 20 cm)
Psl. *pędь je z ie. *(s)pen-d-
‘napínat’ (jde o vzdálenost
mezi napnutým palcem a ukazovákem),.
-
Píďalka – ‘housenka drobného motýla .
Podle jejího pohybu, který připomíná
měření roztaženými prsty (roztažení,
přisunutí atd.¨) – viz :píď“.

Další odpovědi
gecco

Jo – píďalka neleze jako jiné housenky – ´kontinuálně´ (ve střední části těla nemá ´nožičky´), ale ´skokově´ překonává vzdálenost ´pídě´ (no – to ani náhodou, 1 píď ≈ 20 cm)…

setapouch

Píďalka vykonává podobný pohyb jako při měření pídí – píď je vzdálenost mezi vrcholem palce a ukazováku. Když budeš měřit pídě, tj. přitahovat palec k ukazováku a ten následně odtahovat, budeš napodobovat pohyb píďalky.

Diskuze k této otázce byla zrušena administrátorem.