Magdalenka

Má pes 6. smysl ? pokud ano, jaký ?

6. SMYSL PSA

Nejlepší odpověď
iceT

Většina zvířat,nejenom pes má šestý smysl-říká se tomu instinkt.

Šestý smysl u zvířat

V dobách starého Řecka postihla katastrofa město Heliké ne pobřeží korintského zálivu. Zemětřesení, které postihlo obyvatele, popsal dějepisec Diodor Sicilský. Ve spisech je zmínka o počtu lidských obětí, ale také o jedné zajímavosti. Pět dní před pohromou začala město opouštět hejna krys, hadů a kolčav.

Lidé pochopili, že zvířata dokáží předpovědět jakousi hrozbu. A proto vznikla v Kalifornii bezplatná linka, do které mohlo 1200 dobrovolníků volat o podivném chování svých domácích mazlíčků. Výsledek – podařilo se předpovědět sedm ze třinácti zemětřesení. Projekt ale přestal fungovat kvůli finančních nedostatků.

Současná věda nedokáže vysvětlit, proč zvířata mají tyto vlastnosti, ale pokusila se alespoň vyvodit pár možností.

Za prvé, zvířata jsou schopna cítit jemná chvění Země. Ale v některých oblastech jsou tato chvění vcelku běžná a proto by muselo docházet k falešným poplachům téměř pořád.

Za druhé: před zemětřesením zpravidla unikají trhlinami v půdě plyny, takže na tuhle situaci by museli reagovat přirozeně jen zvířata s dobrým čichem. Navíc při dolování, která způsobuje člověk, čímž se do ovzduší někdy nějaký ten plyn dostane zvářata nereagují.

Za třetíodborníci už prokázali, že občas před zemětřesením dochází ke změnám elektrických polí a výbojů. To je celkem pravděpodobné. Zvířata mohou tyto změny pocítit.

Mezi další možnosti patří prekognice, ale o té vědci nechtějí ani slyšet.

Jak to tedy je? Nejpravděpodobnější je možnost třetí – zvířata dokážou zachytit elektrické změny v ovzduší před zemětřesením. Ale jak mohla poznat blížící se hrozbu před nacistickými útoky raket V2 v druhé světové válce? že by šestý smysl?

Další odpovědi
Lucijej

Já bych řekla, že je to taková nějaká jasnozřivost – dokáží „předpovídat“ příchod živelné pohromy i hodinu dopředu, nebo třeba příchod páníčka domů, aniž by byl viděn, slyšen…

led

Doplním vyčerpávajúcu odpoveď icetT:
týka sa to aj ľudí.
Aj ľudia majú tú schopnosť. Je rôzne citlivá, niekedy si to vôbec neuvedomujeme, len cítime niečo a podvedome reagujeme.

teracora

Vycítí náladu páníčka a dokáže na sebe z něho přenést nervozitu, radost atd..

samicek333

Možné to asi je, ale já myslím, že spíš ne. U koček je šestým smyslem chybějící kůsta, kvůli které sou obratné a vždy dopadnou na nohy… Myslím, že psi se dokáží vcítit, poznají páníčkovu náladu, ale tam je také znám důvod: svým čichem poznají i to nejmenší množství potu, takže pokud jste spocwení, vědí že se něco děje… Poznají to také podle chování a hlasu, přesně vědí, jak se jejich člověk chová a pohybuje, možná by se šestým smyslem dalo nazvat to, že tak dobře znají svého pána.

Další je také to, že předpovídají různé katastrofy, např. tornáda nebo povodně. To poznávají různými malými otřesy země, které člověk nepostřehne, možná i nějakými zvuky. Tuto vlastnost má ale více zvířat, např. ptáci.