Má personální ředitel trošičku viny na smrti zaměstnance?!

Zaměstnanec v práci slavil svátek, trošičku přebral, ostraha ho na vrátnici zadržela, dýchal do alkohoměru, nadýchal více než je zdrávo. Jeho přestupek byl nahlášen personálnímu a ten jej bez milosti propustil. Zaměstnanec ještě ten den vyskočil z okna, zabil se a zanechal po sobě manželku a dvě malé děti. Ne, nezástávám se zaměstnance, dodržovat pravidla se mají, ale copak to nejde řešit jinak?
Doplňuji:
Z vašich odpovědí vyplývá, že jste všichni, až na nějakou vyjímku, tak důslední v práci, že jste nikdy v zaměstnání nepožili alkohol, jestli to není pravda, hoďte po mne kamenem. Ale můj dotaz by zněl i kdyby sebevrah vůbec na pracovišti nepil a přesto by ho personální na hodinu vyhodil i přesto, že by mu nebyly známé důvody, jen od toho nadřízeného, který se chtěl, třeba, zbavit konkurenta na jeho post.
P.S. A tomu personálnímu(teď už půlka fabriky) přeji noční můru!

Nejlepší odpověď
gecco

Ne, nemyslím…
Věřím tomu, že „personální“ bude nad svým přičiněním ke smrti zaměstnance dlouho přemýšlet a možná příště bude podobnou situaci řešit opatrněji, ale reálnou vinu nenese.
Doplňuji:
K Doplnění:
Ááále houbeles – vystřídal jsem hodně zaměstnání – a jen v některých se nepilo (tam se totiž chlastalo)…
😉
Do jedné ´práce´ jsem dokonce kolegům upekl a donesl ´veselý dort´.
___
Ale všude byl chlast zapovězen a tak jsem – jsme, vždycky věděli, že i když s náma chlastá třeba bezprostřední nadřízený, můžeme ´letět´.
A nemyslím, že by některý z kolegů kvůli tomu reálně letěl z okna.
___
Ten tebou zmíněný „zaměstnanec“ musel mít ´zaděláno´, musel mít nějaké další problémy (nebo co já vím) – výpověď přece není důvodem k sebevraždě…

Další odpovědi
klumprt

Záleží na tom, jak moc vážně se zákaz alkoholu na pracovišti bere. Píšete, že slavil v práci. Tzn. je obvykle neoficiálně tolerována nějaká ta sklenička na pracovišti při výjimečných příležitostech? Nadýchal při odchodu? Tzn. že s tou tolerancí to nebude tak růžové, když se tam dýchá při odchodu? Jak se tam postupovalo jindy v obdobných případech? Vyhazovali se lidi za alkohol odjakživa, nebo tento případ byl první?
Trochu mi to, pravda, zavání cílenou likvidací nepohodlného zaměstnance. (Opijeme ho, zavoláme ochranku, vyhodíme bez odstupného). Na druhé straně, když je někdo psychicky labilní (což je každý sebevrah), nemůže na tom vést vinu žádná další osoba, pokud o tom neví.

Emefej

Samozřejmě, že to jde řešit jinak. Nechlastat v práci!

jirkajirka

Zeptám se. Co by se asi stalo řediteli kdyby tento podnapilý zaměstnanec v práci někoho nebo sám sebe smrtelně zranil ?

setapouch

Ano, pokud onen personalista toho skokana chlastat nutil.

Drap

V zaměstnání se pít nemá. Ani hodně ani málo. To každý ví. Pokud přesto zaměstnanec pil, neni důležité z jakého důvodu, tak jednal v každém případě správně. Šlo o hrubé porušení pracovní kázně a nikdo mu to nemůže mít za zlé. Jistě však takováto věc mu bude ještě hodně dlouho hlodat v hlavě.

lota

Za mě na tom vinu má, ale je to otázka jeho svědomí. Na druhé straně – každý je za své rozhodnutí odpovědný sám, ta sebevražda bylo rozhodnutí dotyčného.

jirkajirka

Ještě nerozumím této otázce:Ale můj dotaz by zněl i kdyby sebevrah vůbec na pracovišti nepil a přesto by ho personální na hodinu vyhodil i přesto, že by mu nebyly známé důvody, jen od toho nadřízeného, který se chtěl, třeba, zbavit konkurenta na jeho post. To opravdu bez udání důvodu Tě na hodinu propustí?

jirkajirka

V dnešní době kdy je nouze o práci nebo dobře placenou práci musím přemýšlet hlavou. Po směně je ve městě plno hospůdek s třeba bwlinkem kde mohu slavit. Tak to děláme my.Vzhledem k nebespečí výbuchu nesmíme ani kouřit a nikoho za ty roky nenapadlo kouřit. Tak řediteli bych přidal na premiich a štasný nový rok,možná někomu jinému zachránil život.To jak policajtovi když sebere řidičák za alkohol přičítali nějakou vinu že dotyčný nemůže řídit kamion a pro to neuživí rodinu.

Pepa25

Doplnění vůbec nerozumím. Většina se tu shodla, že dotyčný vyprovokoval akci ochranky, protože porušil úzus: buď se tam pití vůbec netoleruje nebo to přehnal. Samozřejmě si dokáži představit, že strážný byl přehnaně agilní nebo ho někdo přátelsky upozornil – ale pak by to bylo i o těchto lidech, ne?
Jinak ten personální se nedozvěděl od nadřízeného jen pomluvu , ale nějaké konkrétní hlášení, na které musel reagovat. Nevím, jestli dotyčný nebyl v režimu vytýkacího dopisu, nic, tak nemůže přísnost hodnotit …

gagaga

pepo..me stacila uplne ta prvni veta :
Zaměstnanec v práci slavil svátek ..

ja bych ho vyrazila i pote, co by mi uz „predtim“ rekl,ze skoci..vydirat se nenecham..nikym a nicim..

kdo chce chlastat, tak na to ma vikendy..
svatek – nesvatek..pak to budou narozeniny, Vanoce..naroze­ni..sodomagomo­ra..kde to jsme ?

  • iv-

gagaga

barbakane, za me osobne : zamestnavatel nema zadnou vinu..
vemte si, kdyby kazdej propustenej vyskakoval na svete z okna..to by jsme ty lidi chodili sbirat jako papirky :(
jsou rozchody..roz­vody..nemoci ..umrti v rodinach..pro­pousteni z prace..neschop­nost splacet hypoteky, nekdo nekoho zabije v aute…a ja nevim co jeste , ale to jeste neznamena duvod, ukoncit svuj zivot
naopak ..znam takove pripady, kdy si lidem pozdeji vedlo po propusteni i mnohem lepe..

ja nikdy nezapomenu na sveho znameho, majitele tovarny..pred 20 lety jsem byla svedkem, jak propustil pana za to, ze mu ukradl sroubovak..
jeho pani s malymi detmi chodila prosit..brecet..ja orodovala..ale on mi tenkrat rekl : nee.. kdybych to neudelal, tak by mi lidi za chvili takhle rozebrali celou fabriku
a dnes mu davam za pravdu
a vite proc ?
protoze i ja propoustim :(
( propoustela..ted uz jsem 10 let nemusela ) :)

a verte mi, ze drive me z toho bylo hur, nez tem lidem samotnym..

  • iv-