dudu

Má paní Žilková pravdu?

Včera jsem se v jednom z plátků seznámil s názorem matky a herečky paní Žilkové. Dotyčná tvrdě kritizuje stávající pravidla českého pravopisu. Dle ní se jedná o kdysi a kýmsi vykonstruované zásady, které jsou dnes historocky překonány a je třeba je změnit, hlavně patřičně zjednodušit, např. zrušením malého a velkého nabodeníčka nebo psaní i/y.
O tom, že dnešní mladá generace pravopis neovládá a péči o kulturu rodného jazyka považuje za promarněný čas, se zde přesvědčujeme dnes a denně. Za vážnější zjištění, které dedukuji ze svých příspěvků však považuji fakt, že odezva a dialog často svědčí o špatném pochopení námětu, ba o ztrátě schopnosti vůbec správně pochopit obsah textu. Jistěže příčinou může být moje nesrozumitelná formulace textu se kterým si rád pohrávám, avšak dojem, že jsem nebyl pochopen nedopovídá statistické míře pravděpodobnosti. Vyjádření paní Žilkové považuji přinejmenším za nevhodné a od herečky velmi překvapicé.

Nejlepší odpověď
annas

Nejen vlastní pravopis, ale i pravidla pro psaní předložek s, z, osobních zájmen mě/mne atd. byly zjednodušené. Stejně tak platí i pro psaní velkých písmen. Je pravda, že na rozdíl od Slováků ve shodě přísudku s podmětem je to u nás složitější. Ale zase mám výhodu – viz závěr.

Názor jsem nečetla, ale podle vašeho vyjádření, nesouhlasím. Tak jako ctíme historii v jiné oblasti, měli bychom si vážit Husa, Blahoslava, Komenského, Dobrovského atd.

Navíc správné psaní nás nutí přemýšlet, tedy rozvíjí myšlení, tříbí jazyk, je projevem kulturnosti . Stejně tak i stylizace myšlenek, které lze chápat různě, vede často k jednostrannosti, tedy i k špatným závěrům. K tomu pomáhají i rozbory vět.

Často slýcháme, že český pravopis je velmi těžký. Ale není tomu tak. Takže žádná frustrace gramatikou,. Je příčinou je také chudá slovní zásoba, a ta souvisí především s četbou. Stačí se naučit několik „oslích můstků“ a dá se pravopis snad zvládnout. Třeba ani s tím „mě“ a „mně“ to není tak složité. I tady existuje jednoduchá pomůcka.

Je pravda, že některým jedincům může opravdu dělat potíže psaní „y“ a „i“, pokud si nepamatují tvrdé a měkké souhlásky, vybraná (dříve vyňatá) slova a neosvojili si pravidla o rodech a vzorech podstatných jmen. Proč náš jazyk ochuzovat. .

Jedno dílo se o vězních se jmenuje „Byly jsme tam taky“. Poznáme podle koncovky, o koho jde? Ano. .

Co když se název přeloží do jiného jazyka, který nerozlišuje v množném čísle I/Y. Jak by řešil slovenský pravopis?

Važme si našeho krásného jazkyka. To, co se považuje za úskalí, se dá určitě zvládnout. Kolik generací češtinu užívá …

Doplňuji:
Jak maturanti ovládají pravopis

http://www.li­dovky.cz/matu­ranti-nezvladaji-cestinu-prectete-si-uryvky-z-maturitnich-praci-12v-/zpravy-domov.aspx?c=A140124­_113012_ln_do­mov_ml

Další odpovědi
Drap

Paní žilková se tím jen snaží vysvětlit poněkud zvláštní pojetí českého pravopisu u své dcery Agáty.
http://www.su­per.cz/celebri­ty/agata-pracharova/236636-ceska-paris-hilton-nebo-princezna-hloupena-pracharova-si-dela-ostudu-prisernou-gramatikou.html

led

Presadzovať takúto zmenu českého jazyka sa mi nezdá vhodné. Názor pani Žilkovej ale nie je ojedinelý, je to akési opakovanie už opakovaného návrhu… Možno, ako ľudia denne používajúci český jazyk i jeho regionálne odnože, si neuvedomujete to verejné devastovanie českého jazyka nielen u verejnosti, ale i v médiách, kde by mali spisovnú češtinu ovládať a používať, ale žiaľ i dnešnej mládeže, kde ten, čo hovorí spisovne, nie je IN.
Niečo podobné, takéto „uľahčovacie“ zjednodušenia chceli svojho času zaviesť aj na Slovensku. Nevyšlo im to.
Je smutné, že vám toto musím hovoriť zo zahraničia.
PS.
hodnotenie pani Žilkovej ako herečky a matky nie je súčasť tejto otázky. Je nevhodné ich miešať do tohto zásadného problému.
Doplňuji:
Bolo by dobré, ak už hovoríme o spisovnom jazyku a človeku, vyjadrovať sa na slušne a nie spôsobom „pavlačovej drbny zo Žižkova, alebo Vysočan“ 20-tych rokov minulého storočia.

anonym

Paní Žilková samozřejmě má „svoji pravdu“. Vzhledem k počtu dětí, které přivedla na svět, má určitě přehled o jejich schopnostech zvládnout mateřský jazyk. Dle takového prohlášení to nic moc nebude.
Umělci každého národa by měli především šířit vlastní kulturu a při vědomí si svého působení na široké masy obyvatelstva by měli tím více dbát na správnou znalost jazyka a jeho používání v praxi.
Smutné je na celé této záležitosti to, že si matka neschopná naučit potomky mateřský jazyk, bere právo rozhodovat o tom, že kvůli jejím lemplům se budou zásadním způsobem měnit jazyková pravidla. Čert ví, z jakého důvodu si „paní Veronika“ myslí, že její názor projde. Jako herečka dosahuje velmi průměrné kvality, tak možná spatřuje svou možnost uplatnit se právě v této oblasti. Poloanalfabety může takový debilní nápad nadchnout.

zjentek

hele, dudu, co takhle nechat si názorovou polemiku na web, kde už maj návštěvnost jistou a nějaké moralizovaní jim tam nezaplaší vzácné a nově příchozí návštěvníky? Statistická míra pravděpodobnosti, že tento tvůj námět či sloupek, jak chceš, odradí všechny, co maj potíže s chápáním obsahu textu, je hodně vysoká. Statisticky tady pak podle všeho zůstane pár lidí ..nee? :o

kia

Názor pí. Žilkové je historicky překonán.

pusinka50

Nenapsala bych odpověď líp. než očko, pardon, „lépe“… Žilková je tak podprůměrná a pro mě naprosto trapná herečka, že když ji někde vidím, tak odcházím… Jestli její děti ovládají stejně „dobře“ pravopis český jako její dcera Agáta, nedivím se, že pojala myšlenku na změnu a zjednodušení pravopisu. Podle jejích pravidel, sampozřejmě. Jenom bych se jejích Pravidel pravopisu nechtěla dožít…

led

Vy, čo hodnotíte kvalitu pani Žilkovej ako matky, ju hodnotíte na základe mediálnych informácií, alebo ju poznáte osobne. Médiam nie je vhodné veriť všetko, píšu, čo sa im hodí.
Ako herečka… videli ste ju hrať naživo, alebo len vo filmoch? Veľakrát sa herec musí zapierať a dodržiavať požiadavky režiséra. film a médiá dokážu s hercom čarovať, môžu ho vyzdvihnúť, ale môžu aj zadupať do zeme.

gagaga

ocko pise :
matka neschopná naučit potomky mateřský jazyk, bere právo rozhodovat o tom, že kvůli jejím lemplům …

sama sveho matersky jazyk naucila asi tak nejak takhle : ( tak polozil jeji syn v prosinci " otazku ) :

klubru
Active cleaner

Jelikož se zde nachází plno tupců a zamindrákovaných debilů (není to sprosté slovo, je to definice, charaktestiky člověka, kteří neustále mažou mé odpovědi, tak tímto prosím admina a zrušení mého účtu.
Nemám zapotřebí, chodit mezi individua s IQ tykve.
Tak se mějte hezky a hlavně odpovídejte tak jak odpovídáte, nejde o hodnotu odpovědí, ale o získané body, hodně zdaru v této stupidní soutěži.

( tak tomu se rika u ocky doma : matersky jazyk ) :)

  • iv-

gagaga

ja bych udelala novy slovnik ..dle ocky zde … :)
tak, jak se i ona sama vyjadruje zde..jen kopiruji jeji slova, tak snad se an me nebude zlobit .. diky :)
ocko sama pise o : lemplech…polo­analfabetech ..debilnich napadech..

zlata Zilkova :)

  • iv-

dudu

Omlouvám se za překlepy z rozčilení., jinak pokud něco zásadního nevím obrátím se na odborníky. Příteli nebudeš mně možná věřit, ale já pokud udělám chybu, se i na stará kolena stydím. Ke struktuře účastníků pak zmíním jednu repliku: cestující v autobuse se čílí, že šofér jede pomalu, skoro jako s hnojem. Ten se pootočí do vozu a napůl úst pronese "co jsem naložil, to vezu.

dudu

Znejtku, znejtku. Nedávno jsem byl napadán zato, že nedávám žádné otázky a přibývají mně body za staré. Ty mě kritizuješ, že moralizuji a máš dílem pravdu. Dej příklad jak by měla vypadat otázka od 65-letého dědka, který díky vzdělání a letitým zkušenostem nemá mnoho neznámého a když, tak na věci, které jsou zatím neznámou. Mám tedy hořce plakat nad stavem0 a vývojem těchto stránek od 02/2010, držet hubu krok s „nositeli pokroku“ nebo tiše odejít?

zjentek

udude, udude. Tak to zase prr ..tak tragicky to nenes. Neznamená, že když se cítíš tak, že už tady dlouho radit nebudeš, tak že to svalíš na mě a klidně si v poklidu odejdeš. To zase ne! Dávej k dobrému, co tě život naučil, protože jedině tak budu vědět, že stálo za to, abys žil! Je to důležité! Nemůžeš hodit svou anonimitu jen tak na mě a čekat, že potomci tě pomstí ..a co potom já a můj nebohý život?? Nebuď sobec! Drž se ve zdraví :o

dudu

Pane, Vy jste bestie. Jen pípnu a ty už mě téměř pohřbíváš. A to tedy ne, neboť:

  • nejsem udud, nýbrž dudu, což je krasomluv jedné z vnuček na oslovení dědo
  • z tohoto slzavého údalí přes řadu neduhů odejít nemíním už proto, že jsme složili zálohu na říjnovou plavbu po Nilu.

Trápí mě však pohled na kvalitu těchto stránek od února 2010 /moje registrace/, neboť podle mého názoru její vývoj má v grafickém vyjádření podobu hyperboly. Nic více a nic méně.

zjentek

ee, omyl, bestie jsou jiní ..úroveň webu se tvoří úrovní těch, kdo jej spravují a všichni víme, že jaký pán, takový krám a to platí i v situacích, kdy nám to samotným nechce padnout a dále si lžeme, že takový kabát bychom rozhodně nenosili

dudu

To máš pravdu., ahoj.

gagaga

:)

annas

Jak souvisí s pravopisem, že je Žilková špatná herečka? Ona na jevišti píše? Navíc ona NEROZHODUJE o pravopise, na to je malý pán, ale vyjádřila svůj názor. O tom v otázce není zmínka 🙂

Plátek píše o Agátě, že neumí pravopis, jak uvedl Drap, ale o dalších dětech není zmínka. Takže nepodložená fakta.