dudu

Má pan ministr Kalousek pravdu?

Dovolím si položit poněkud choulostivou otázku, která by se ovšem s ohledem na zdejší anonymitu mohla dočkat pravdivé odpovědi. Jde mně o objektivní informaci, kolik fakticky solidně vydělávající živnostník platí ročně sociální daň a na nemocenské pojištění. Podle prohlášení Kalouska stát těmto podnikatelům poskytuje od roku 2006 přílišnou benevolenci, díky které si oproti zaměstnancům užívají přímo daňový ráj. Zmiňoval stav, kdy živnostník s příjmy okolo dvou milionů, pokud má dobrého poradce, po odpočtech všech paušálů od daňového základu platí sociálce a nemocenské pokladně ročně cca 16 tis. korun. Pokud usuzuji podle poměrů za kterých si žije můj takto podnikající švagr s manželkou, pak to bude asi pravda, neboť se doslova mají jako prasátka v žitě, až jim malinko závidíme. Nebo je vše jinak a jsem na velkém omylu?

Nejlepší odpověď
Makina

Toto je dosti ožehavé téma…ALE…myslím, že nelze všechny podnikatele (živnostníky) házet do jednoho pytle a ne všichni si žijí jako prasata v žitě a když už si tak mohou žít, tak ne všichni to někde ukradli nebo podvedli!! Někteří opravdu tvrdě od ráda do večera pracují se svými zaměstatnci a po nocích jim dělají výplaty, vyplňují spousty papírů ohledně zaměstnanců atd. A Ti prostí lidé, o kterých píšete, tak by možná ani práci neměli, kdyby to ti všichni živnostníci zabalili a šli na podporu…
Doplňuji:
Ono se to nezdá, ale leckdy podvádí právě takoví živnostníci, do kterých by jste to neřekli. Třeba taková kadeřnice…dala Vám někdy za to, že jste jí za hodinovou práci dali 500 Kč účtenku…potvrzení? Nedala že…na konci měcíse vykáže státu pouze minimální mzdu a tím pádem se najednou všechny peníze ztratí v její kapse a už je nikdo nikdy nedohledá…prostě je třeba dělat rozdíl mezi JEDNÍM živnostníkem a mezi DRUHÝM živnostníkem.

Další odpovědi
Drap

On je taky živnostník a živnostník. Někteří platí základná tarify na sociální a zdravotní, a mají problém vydělat doslova na chleba. Nic jiného jim nezbývá, než se snažit živnost udržet v chodu, protože práci neseženou. Zvláště ti starší.
Na druhé straně jsou však i ti, co vydělávají hodně a dokáží si daně a další platby uhlídat. Výhody jsou jako většinou zase jenom pro bohaté.

Hlada

Jestli někde řekl minimum 18 tis., tak je to hloupá, provokativní, populistická volovina. Zákonný minimální odvod pro OSVČ jen na sociální a zdravotní pojištění byl v roce 2011 41 724,– Kč. Pravdou ale je, že se pojištění vypočítává z 50% vyměřovacího základu. Je navržená úprava, že živnostníci budou platit ze 100% stejně, jako zaměstnanci. Otázkou je, kolik desítek tisíc drobných živnostníků, kteří zatím od státu nechtěli vůbec nic raději živnost neukončí a nepůjdou na úřad práce a nenechají si pojištění platit od státu. Závist je nevymýtitelná. ŽL si přece může koupit každý a může si žít jak prase v žitě. Nejvíc remcají ti, kteří by si sami bez zaměstnavatele nevydělali ani na potraviny a vlastní podnikání ani nezkusí.
Doplňuji:
hanny 2: Myslím, že nemám špatné informace. podle
http://spocti­duchod.mesec.cz/clan­ky/osvc-si-na-minimalnich-zalohach-v-roce-2012-priplati-672-korun/
byl minimální součet pojištění 3477,–Kč/měs.
Jsem přesvědčený o tom, že ŽL za 1–2 tisíce si může koupit každý bez ohledu na obor činnosti.
Nevycházím z představ, ale z vlastní zkušenosti, protože mám samoživitelství jako hlavní činnost od r. 2000.

hanny 2

Dobrý večer!
Jsem živnostník,tedy OSVČ.Jak prase v žitě se opravdu nemám,vydělám si na normální živobytí.Nouzí zatím netrpím,ale jsem docela spořivá a zbytečně neutrácím.Ale – musím se od A do Z postarat o to,aby mě firma fungovala:Zaměs­tnanec přijde do práce,o kterou se mu postará zaměstnavatel,já si ji musím sehnat sama.Od tužky přes materiál,provozní režii až po placení prostor a energií,rekla­mu,web.stránky,pra­videlné placené
kontroly z hygieny,od hasičů atd.-na to všechno musím vydělat.Na obědy a pracovní oděv mi nepřispívá zaměstnavatel – musím si vše koupit já.Zaměstnanec přijde z práce a má volno.Já přijdu z práce a průběžně včetně víkendu dělám účetnictví,při­pravuji různé informativní a reklamní letáčky.V práci si sama uklízím,peru ručníky /kosm.+ped./ – v pračce,kterou jsem si musela za tím účelem pořídit.Často pracuji i 11 hodin denně,takže volného času opravdu moc nemám.
Vím,že jsme mnohým lidem trnem v oku/myslím my všichni OSVČ/,ale já bych každému přála,aby si to aspoň na 2 roky zkusil sám,včetně všech úředníků na fin.úřadech,ma­gistrátech apod.
Všichni by mluvili jinak!!!
A pan Kalousek?Kdybych hospodařila tak jak on,tak bych už dávno zkrachovala!!!

Doplňuji:
ad Hlada – to máš opravdu špatné informace – min.odvod na zdrav.poj.byl za r.2011 1670,–Kč,na sociálku podle výdělku.
A koupit si ŽL – na jakou činnost si ho chceš koupit?Vidím,že si to taky představuješ jak Hurvínek válku!

jmhad

Na omylu nejsi.Dnes si mohou v některých činnostech odečíst OSVČ až 80% z tržeb jako své náklady .Za zbytku pak zaplatí daň z příjmu,po patřičných úlevách.A to už,jen logickým pohledem bez výpočtu, je trošku hodně.Dříve podnikatel musel hlídat každou účtenku a tu zaevidovat do účetnictví.Dnes vezme zaevidované příjmy,ty bokem ne a je vysmátý.Také se od roku 2005 snížil výběr daní od OSVČ ze 120 mld na 2,5.

štamgast

Já bych řekl, že je to pravda, žijí si jak prasata v žitě. A je to levárna, Kalousek utahuje opasky tam, kde nemá-u prostých občanů. Ale co takhle se nejprve podívat do vlastních řad, pane ministře?

jendahun

Hlada to napsal správně: minimální platba na sociální a zdravotní za rok je 41.724 korun.Když vám řeknu,že letos jsem měl nakonec „slušný“ rok(i když jsem počítal s nejhorším a nakonec to „dopadlo“)a měl jsem 230tisíc hrubého,tak mi nebudete věřit,ale je to skutečnost.Musel jsem koupit novou pilu=20tisíc,platil si z toho benzín do pily a do auta,opravy atd..Bez faktury mi nikdo nezaplatí.Žádná nemocenská,žádná dovolená,volno jen když je porucha,nebo sháním práci.Tu dřinu ani nevzpomínám.Tak si tady někteří živnostníci žijí královsky.Každý si to může vyzkoušet.Samoz­řejmě mne štve,když zjistím,že podnikatel s autoparkem a zaměstnanci to nakonec roku uhraje do ztráty a platí stejné pojistné jako já.Pan Kalousek je prostě hajzl.Než by si posvítil na konkrétní lumpy,paušálně přiškrtí všechny.Nebudu dále rozebírat dobu,kdy se čeká na proplacení faktur,že člověk musí brát práci jaká je,i když špatně zaplacená,že dnes musíte dát úplatek aby jste dostal i mizernou práci atd..

mosoj

Je to jednoduché, bez emocí a závisti.

Solidně i nesolidně vydělávající živnostník platí na odvodech tolik, kolik musí.
Takže jinak řečeno tolik, kolik mu stát předepíše a kolik mu dovolí zapřít.
Kontrolní mechanismy by byly, ale jak to sakra udělat když i ti politici a státní úředníci podnikají !!! a jde jim to tak těžko!
Takže opravdu nejsnazší je to u toho DPH !! Vždyť se s tím vláda netají.

venkovan

Mnoho bylo odpovězeno. Záleží jak kdo. jsou životníci kteří ke své profesi potřebují minimální vybavení. Pokud oni mohou si odečíst 60%, a náklady mají třeba jen 30%, tak mají celkem slušný příjem na úkor státu. A proti těm co mají strojové či výpočetní vybavení které musí neustále obnovovat, musí vést řádné účetnictví a podnikají na skutečné náklady jsou zpravidla v celkem výrazné výhodě.
Takže do jisté míry Kalousek má pravdu, ale je nutné brát případ od případu. Taková jeho prohlášení jsou jen populismus a zasloužil by si, aby ho někdo na chvíli posadil na rozpálené kameny.

hanny 2

Hladovi se omlouvám,špatně jsem si přečetla jeho odpověď!!!

hanny 2

Těch 1.670,–Kč zdrav poj.myslím samozřejmě měsíčně.