lenka69

Má otec platit zvýšené alimenty před doručením rozsudku?

Dobrý den, před 14 dni prosběhlo stání o zvýšení alimentů, které bylo zvýšeno se zpětnou platností od září, otec prohlásil, že se odvolá a alimenty poslal na tento měsíc stále v nižší částce. Podle mého má již platit nové,vyšší, mám za to, že jsou předběžně vykonatelné i když ještě nedorazil rozsudek. Jak je to prosím správně? Děkuji, Lenka

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Jakýkoli rozsudek a to i se zpětnou platností nabývá účinnosti nabitím právní moci. Právní moc přerušuje odvolání a rozsudek neplatí. To zda platí, popř. se změní rozhodne odvolací soud.
Pokud bys chtěla rozsudek použít k vymáhání, musela bys nechat na soudu, aby na rozsudku vyznačil právní moc a tu ti tam nevyznačí, protože rozsudek na základě odvolání je neplatný.
Tudíž není žádné předběžné.

Další odpovědi
Alesh

No, doufám, že mu to na jeho stará kolena oplatíš stejnou měrou.
Myslím jako to, že tě roky vyživoval. A skoro mi přijde, že ho vnímáš jen jako stroj na peníze.

Drap

Proč by to dělal ? Až rozsudek nabude právní moci, potom lze něco vymáhat.

Hans51

to JájsemRaibek:

Vaše odpověď je v podstatě správná, až na několik (pro laika) detailů.

Právní moc nepřerušuje odvolání. Pokud je rozsudek pravomocný, nelze již podat odvolání, čili odvolací řízení ani nezačne. Na druhou stranu, je-li odvolání podáno, nemůže rozsudek právní moci nabýt.

Když podáte odvolání, nikdy to automaticky neznamená, že je rozsudek neplatný, jen není pravomocný.

A poslední, právní moc rozsudek nabÝvá, ne nabÍvá, to je základní škola 😉

lenka69

Pro Alesh,
MĚ nevyživuje, pouze svoji dceru, kterou jaksi zplodil, jestli myslíš, že ze 2500,– si žijeme nad poměry tak asi děti nemáš a nevíš kolik stojí, holka studuje střední školu, dojíždí, platím ji pomůcky, obědy, jízdné, pojištění, stavební spoření, telefon, to, že ji živím a šatím považuji za samozřejmé a ty tak blbě suď.

pizlicka

pokud vím,tak na vyzive deti,se podílí oba rodiče! takze 2500kc otec a 2500kc matka! 5000kc se ti zda malo?píšeš,NEŽIJEME SI NAD POMĚRY.no dovol??co to mnozne číslo??alimenty jsou pro dceru,nikoli pro tebe a prispivat na dceru bys mela stejou měrou,jako otec!ale sekat se,ze dite otci nedát,to jo,ale s natazenou rukou chodit,to ano?! je mi zle z takových ženských,ktery deti drzi jako rukojmí,a pokud chlape neds prachy,neuvidis di­te

da ny

pro Alesh
Značná část otců platí v rámci výživného svým dětem jen to „minimun“, které jim určí soud. Matky pak nesou 75% finančních nákladů spojených s „výživou dítěte“ (bydlení, energie, strava, ošacení, obutí, drogerie /osobní hygiena, ůklid, praní/, léky, výdaje se školou, studien, kultura, telefon, internet, kapesné atd.). Kde je osobní zájem, péče, pomoc a zázemí?
K takovému otci, který často sám neumí zhodnotit standardní potřeby svého potomka není třeba cítit žádné morální závazky.
O ty finanční „povinnosti“ se bohužel postarají zákony…
(

pizlicka

ale da ny prosim te! ja moc dobře vim,jak to je,a jaka je spotřeba dítěte.nejvys 5000kc za mesic to urcite není každý mesic.a vis proc?protoze PODILET SE MAJI OBA RODICE STEJNYM DILEM.matky jsou velmi chytre,obleceni nekupuji,dosta­nou,kdyz je dite vetsi,litaji po slevach, a ještě usetri.otec,ktery sice dava 2500kc,ZDURAZ­NUJI.POLOVINU,CO MA DAVAT I MATKA,tak mimo to,otec utraci za ježděni za dítětem,vylety,spo­lecenskymi akcemi,atd.

lenka69

děkuji za podporu, přesně jste vystihla moji situaci.

klumprt

Pozoruhodné je zařazení otázky do tématu Trestní právo. Jako by alimenty byly trest.

Hans51

Neplacení výživného může být za určitých okolností trestným činem, nicméně uznávám, že v tomto případě tomu tak není (alespoň dle popisu soudě).

lenka69

Tak jsem to omylem vložila do jiné kategorie.

lenka69

No pro otce to trestem zjevně je..