Adélka 123

Má OSVČ nárok na příspěvek na bydlení?

Pokud jsem OSVČ (jako hlavní zdroj příjmů), můžu získat příspěvek na bydlení? Pokud ano, jak se počítá čistý měsíční příjem, pokud náklady uplatňuji paušálně 60%? Je čistý příjem pro výpočet příspěvku suma, kterou fakturuji, anebo suma po odečtení těch 60 %? Děkuji za odpověď.
JájsemRaibek: A ten příjem, to je v tom daňovém přiznání je konkrétně jaká kolonka? Celková faktrurovaná částka, nebo částka po odečtení nákladů (60%)? Děkuji

Odpovědi
Drap

Příjem se počítá podle daňového přiznání.

JájsemRaibek

Ani jedno, ani druhé. Příjem OSVČ se považuje jako dvojnásobek životního minima osoby a v případě, že příjmy z daňového přiznání jsou vyšší, tak ty vyšší.

Dle mého názoru to bude částka rozhodná pro platbu na socilní pojištění. Tedy příjem – výdaje.
Ale ze své zkušenosti vím, že mi byl kdysi odebrán příspěvek právě z důvodu podnikání, kdy příjmy – výdaje byly velmi malé, ale chtěl jsem být poctivý a tak jsem si založil živnost. Dávka mi byla odebrána a když jsem poukazoval na potvrzený příjem, bylo mi sděleno, že jako OSVČ mi počítají právě ten dvojnásobek životního minima, protože nikoho nezajímá, že jsem si „vydělal“ podnikáním málo.
Jelikož pro příspěvek na bydlení je posuzován příjem do 1,6 násobku živ. minima, tak jsem to tím dvojnásobkem o 0,4 převyšoval.

pizlicka

jako OSVČ mas nárok na příspěvek.pocita se z danoveho priznání,jak píše DRAP,a z počtu osob v domácnosti.