bolak

Má oslovení „mami“ vůbec jiný, než ten 5. pád?

Inspirovala mě bolakova otázka > http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-muze-chlap-svoji-manzelku-pred-detma-oslovovat-mamo-mamko-maminko-vzhledem-k-jeji-pozici-vuci-diteti

Nejlepší odpověď
annas

Musím říct, že otázka se dá chápat různě. Oslovení v češtině je jen v 5. p., ale jde o tvar „mami“.

„Mami“ – 5. pád, ale užívá se i v pádu jiném, i když méně častěji – Doma není ani moje mami. Ale častější užití je u jmen vlastních . Stázi mně říkala, že … .

Jde o hovorový tvar (jeho užití je vhodné jen v mluveném projevu) ke zdrobnělému maminka, oslovení v 5. p. = mami-nko! V psaném projevu (třeba i literatuře) mají charakter příznakový – citovost, důvěrnost..

Jde tedy o domáckou podobu vlastního nebo osobního jména, jimž vyjadřujeme určitý citový vztah k uživateli. Při tvoření se uplatňují hlavně různě citově zabarvené jazykové prostředky, např. zdrobněliny. Maminka – mami, tetinka – teti, Monička – Moni. Jsou to tedy tvary domáckých jmen vzniklé původně jako zkrácená podoba zdrobnělin utvořených příponou -inka, -ička nebo -ík, -íček: Šárinka – Šári, Stázička/Stázin(k)a – Stázi, Tomík/Tomíček – Tomi.

Potřeba tvořit citově zabarvené tvary jmen je však natolik silná, že tvary na -i pronikly a nadále pronikají i ke jménům, která zdrobněliny s -i/í- v příponě obvykle netvoří, např. Věra – (Věruška, Věrunka) – Věri, Lukáš – (Lukášek) – Luki.
Předchází-li koncovému -i tvrdá souhláska, nemůžeme označit za chybné ani podoby s -y: Věri/Věry, Luki/Luky.

Další odpovědi
quentos

ocko, to teda musím oponovat ;{)> „pátý pád od slova "máma“ jiný pátý pád než „mami“ mít nemůže"?? Ale může, co třeba „mámo“ ;{))>

Jinak k otázce. Slovo „mami“ není jen pátý pád, nýbrž i všech šest ostatních, neboť se jedná o nesklonnou zkráceninu (podobné je to např. u „teti“ coby zdrobněliny od tety).

Děda Louda

V češtině se oslovení vyskytuje pouze v 5. pádu (Nováku, rybo, veliteli…).

Hakunamatata

Zajímavé tema takhle po ránu.
Předpokládám, ze je to jen zkrácenina slova maminko a tudíž skutečně jiný pád nemá.

anonym

Tak tedy, to jsi překombinoval – bolaka inspirovala bolakova otázka. Tak aby byl někdo sám sobě inspirací, to vidím poprvé. Potom už přestávám nad Tvými dotazy uvažovat, proč jsou tak vyumělkované, sešroubované a velmi často divné. Ty prostě divně myslíš.

Na Tvůj dotaz inspirovaný tebou samým ti sděluji, že pátý pád od slova „máma“ jiný pátý pád než „mami“ mít nemůže. Kdybys chtěl přesto hledat tvar jiný, musel bys pátrat v jiných jazycích.
Doplňuji:
Ad guentos – je to správně a zřejmě Ti dvojsmysl bolakovy otázky unikl : 5. pád od oslovení „mami“ je opět v 5. pádě oslovení „mami“. Takže si to přečti ještě jednou. Uvědom si, že jde o bolakův dotaz a ty jdou pokaždé až za roh. Logiku tam nevložíš, protože na tu bys musel použít bolakův mozek. Jsem si jistá, že ty používáš mozek vlastní.

bolak

ocko: jaký dvojsmysl? o čem to zas mluvíš hlavo?

bolak

takže quentos má pravdu, to mě nenapadlo..

bolak

teda, né že by mě nenapadlo že by quentos mohl mít pravdu :) ale nenapadlo mě, že „mami“ je i kdoco, kohočeho, komučemu atd. , já to nikdá takhle neslyšel, a třeba věta: „Dnes si půjdeme s mami zajezdit na klíšťatech.“ , to zní jako pitomost, ne? lidi určitě ste se nespletli ?

annas

Jak jsem napsala, jako oslovení 5. pádu, jde užít i v 1. p. Třeba v 7. p. s mami – rve uši. Ale třeba půjdeme s Tony, s Moni zní lépe… Nespisovná výslovnost nezná někdy míru …

Nedávno uvedl jeden uživatel otázku s výrazem „šokézní ukázka“. Není to blbost, i když na netu se výraz objevuje? Zřejmě když existuje pompézní = okázalý , honosný, tak někdo vytvořil slovo šokézni jako víc šokující? Přitom šokující =. působící šok, ohromující. silně pohoršlivý.
Nebo velín je nesprávně utvořené od slovesa, protože přípona -ín = příbytek kravín, vepřín atd…

gagaga

tak rikejte mamino a nedumejte nad padem ..
ocko , ja uz přestávám nad vasimi odpovedmi uvažovat, proč jsou tak vyumělkované, sešroubované a velmi často divné. vy prostě divně myslíte … tak nejak bez spetky humoru .. absoplut. suchar .. sorry .. jedovata -iv-

bolak

nech ji, já myslím že ji Axl láme, včera byla docela v pohodě, dneska už zas péruje, asi jí to dal sežrat, že kolikrát jí on pomohl a teď se s náma paktí, že se pomalu stává jednou z nás ..a podobný hemzy.. víš jak von umí tahat za nitky, navíc zejtra je sobota, a to jí to dá sežrat i telefonicky.. o víkendu von vždycky volá zadáčko..takže ocko nejspíš ještě zkouší odčinit co se dá..

gagaga

ne … uz je to jinak … z druhe strany uz neni zajem …( vim to ).. ale nez to dotycna pochopi ( i kdyz se snazi ziskat opet ztracenou prizen ) tak to bude nekolik let jeste trvat .. :o

  • iv-

anonym

bolaku, nenapadlo tě alespoň jednou, že se můžeš s Axlem v mém případě mýlit?
Pomohl mi, když jsem potřebovala, ale zasahovat si do života nenechám od nikoho. Odčinit nemám potřebu nic vůči Tobě, němu, ani vůči nikomu jinému. Zvykni si, že se nemám chuť někam nechat „nacpat“. Jedna „z nás“ jsem snad v tom smyslu, že patřím mezi uživatele Odpovědí.cz.
Patřit kamkoliv nemám jinak zapotřebí. Jsem ráda sama sebou. Ostatně tohle dobře znáš. Taky jsi „originál“.