Má obec Žernov něco společného s žernovem?

Je tato obec snad pojmenována dle žernovu?
obrázek přikládám,by každej věděl co je žernov,děkuji za rady.
http://2i.cz/bbb1a78d­5e
Doplňuji:
Myslel jsem obec Žernov zde
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C5%BDer­nov_%28okres_N%C3%A1­chod%29

Nejlepší odpověď
annas

Názvy obcí Žerno apod. jsou slovanského původu a souvisejí s původním významem slova žernov. Často se zde z kamenů ruční mlýny vyráběly, nebo se jen mlelo obilí. Mlýnský kámen (žernov) se často užíval i k vyzdívání studní.

Podle Rejzkova Etymologického slovníku význam slova žernov = zastarale. ‘mlýnský kámen, ruční mlýn na obilí, mlýn. Svědčí o tom i indoevropský původ."

Kottův Česko-německý slovhík uvádí různé názvy. Žernov = „kámen mlýnský (tvrdší než pískovec), také mlynčák, dokesák, doubravák, těsnovák, žehrovák, žitavák, kámen hrachový. Ž. obsahuje křemenná zrna, živec zvětralý, kavlinický, něco slídy a tmel hlinitý.“

V. Machek v Etymologickém slovníku uvádí toto:

„K čerpání vody sloužil ŽENTOUR – Podle Jungmanna – "nástroj k vytahování vody kovu z podzemních dolů. Dnes zařízení převádějící sílu tažmého dobytka na pohon hospodářských strojů. Stával za domem a poháněl mlátičky, řezačky ap. Ve starší době předecším k vytahování důlních výtěžků a vody.“

Žentour – ."Je možné vyjít od slova žernov., původního názvu mlýnského kamene. Ve vývoji mlýna se došlo od malých ručních mlýnů brzy k mlýnům větším, k jejichž otáčení se užívalo dobytka s žerdí kolem žernovu chodícího, tedy zařízení žentouru. Když pak převládly mlýny vodní a větrné, toto zařízení na dobytčí potah upadlo u mlýnů v zapomnění, udržely se jen ruční mlýnky, u nichž vodorovným vrchním kruhovým kamenem se točí podobně, totiž pomocí dlouhé žerdě, ale postavené vertikálně a druhým kamenem osazené do stropního trámu.

Výraz žentour vznikl jazkyovou úpravou, výslovnosti atd., snad z úsloví žernov(ý) mla(t) – žernout – žertoun – přesmykem žentour. "

Doplňuji:
Po doplnění odkazu na obec Žernov u Náchoda jsem našla etymologii názvu.

Žernov, který se původn jmenoval Žernovy, poukazuje na úpravu mlýnských kamenů, žernovů. Podobné názvy, které se objevují i jinde, svědčí o tom, že obyvatelé vykonávali jedno jen jedno řemeslo.

Zdroj: PDF Kronika města Úpice, s. 15 .. Jana Kadaníková, autorka přepisu.
http://www.upi­ce.cz/VismoOn­line_ActionScrip­ts/File.ashx?id_or­g=17465&id_do­kumenty=1734

Jinak diskuse

Další odpovědi
arygnoc

a ktorá (na náchodsku, na semilsku?)

je možné, že so „žernovom“ (slovensky žarnov, pre zaujímavosť) niečo spoločné majú.
napr v obci žernovka (pôvodne žernovice, na kutnohorsku) sa ťažil kameň na výrobu mlynských kameňov.
ale „žernov“ je aj zariadneie na čerpanie vody, takže – ktovie.

;-Q