Má občan ČR povinnost znát práva a povinnosti „chodce“?

Až v autoškole jsem zjistil jaká jsou práva a povinnosti chodce. Znamená to snad, že lidé, kteří nenavštíví autoškolu, nemají povinnosti chodce, a mohou po ulicích lítat jak se jim zamane a vysmívat se lidem s autoškolou?
Neměl by mě stát informovat o mých povinnostech? Nebo třeba ZŠ, která je povinná pro všechny? Tam jsme se o provozu nic neučili. Platí pro mě zákony ČR, pokud jsem je nečetl? A pokud jsem s nimi nesouhlasil? Nebo neznalost neomlouvá? A co když jsem anarchsita? A co na to Jan Tleskač?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Jak jsi uvedl, neznalost neomlouvá. Ale taky jsem si kolikrát říkal, že jsem nesouhlasil s něčím, proč bych měl dodržovat nějaký zákon jen proto, že jsem se tu narodil. Ano, mohu odejít pryč z této země, ale jak říkám, tím že má máma a můj otec souhlasili, neznamená, že já s tím taky souhlasím.
Ale jsem občanem, využívám ať již školství, podporu, soc. dávky atd., musím souhlasit.

Další odpovědi
gecco

Občan ČR rozhodně povinnosti chodce znát nemusí…
😉
Povinnosti chodce musí (měl by) znát chodec – účastník provozu na pozemních komunikacích.
A ano – zákony pro tebe platí – i když jsi o nich třeba nikdy nic ani nevěděl, neznáš je a nebo jsi třeba anarchista – neznalost neomlouvá (jinými slovy – je to tvůj problém) – ty jsi za své chování zodpovědný, ne stát, ne ZŠ…
___
Takovejch ´ptáků´ po světě chodí (a jezdí – třeba na kole, koloběžce…) – pak (časem, možná) za svou lhostejnost vůči sobě samému platí.
😉

Lamalam

Práva a povinnosti chodce neexistují. Pokud se člověk pohybuje po pozemní komunikaci, je účastníkem provozu a musí se řídit příslušnými pravidly.

led

Neznalosť zákona neospravedlňuje.
Chodec, pokiaľ je účastník cestnej premávky, musí ovládať svoje práva a povinnosti, vyplývajúce zo zákona a z vyhlášky o cestnej premávke.
V škole sa učí o pohybe chodcov na verejných komunikáciách, na ceste i chodníku.
Štát svoju povinnosť o informovaní občanov o zákonoch si plní ich zverejnením v Zbierke zákonov, ktorých jednotlivé časti tj. kompletné znenia konkrétnych zákonov sú k dostaniu aj v maloobchodných predajniach tlačovín.
Doplňuji:
Jan Tleskač ako znalec internetovej dokumentácie by vám doporučil:
Zákony pro lidi http://zakony­prolidi.cz a
Sbírka zákonů online http://zakony­.centrum.cz/

Pepa25

Na základních školách samozřejmě dopravní výchova probíhá, např. už desítky let běží někdy kolem věku 10 let – což je věk, od kdy mohou děti samostatně jezdit na kole – akce ukončená vydáním „průkazu cyklisty“ … Když se měnila pravidla s předností pro chodce, byly toho plná všechna média … V Praze je všude nalepeno „tramvaj má na přechodu přednost“ atd. …
Ale jinak je samozřejmě na mně, abych znal své povinnosti. Např. v Londýně na přechodu napíšou „look right“, ale je jen můj problém nenechat se přejet 😉

Zdroj: http://www.ibe­sip.cz/cz/doprav­ni-vychova

da ny

Znalost těchto práv a povinností je v zájmu každého účastníka silničního provozu, tedy i chodce.
S těmito znalostmi tě měli především a za . seznámit rodiče/vychovatelé. :D
2. Preventivní projekt AJAX na ZŠ probíhá ve 2. a 3. třídách minimálně 15 let..
v rámci programu získají děti potřebné informace :)
3. Zákony platí pro každého a jejich neznalost nikoho neomlouvá.
4. Rebelie a anarchie má své mantinely = pokud ne ohleduplnost a morální zásady, tak minimálně ZÁKON ;)

Doplňuji:
Ach jo, vypadla mi jednička :-O
… za 1. seznámit rodiče…