Avatar uživatele
anonym

Má občan ČR povinnost znát práva a povinnosti „chodce“?

Až v autoškole jsem zjistil jaká jsou práva a povinnosti chodce. Znamená to snad, že lidé, kteří nenavštíví autoškolu, nemají povinnosti chodce, a mohou po ulicích lítat jak se jim zamane a vysmívat se lidem s autoškolou?
Neměl by mě stát informovat o mých povinnostech? Nebo třeba ZŠ, která je povinná pro všechny? Tam jsme se o provozu nic neučili. Platí pro mě zákony ČR, pokud jsem je nečetl? A pokud jsem s nimi nesouhlasil? Nebo neznalost neomlouvá? A co když jsem anarchsita? A co na to Jan Tleskač?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? JájsemRaibek před 3253 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
JájsemRaibek

Jak jsi uvedl, neznalost neomlouvá. Ale taky jsem si kolikrát říkal, že jsem nesouhlasil s něčím, proč bych měl dodržovat nějaký zákon jen proto, že jsem se tu narodil. Ano, mohu odejít pryč z této země, ale jak říkám, tím že má máma a můj otec souhlasili, neznamená, že já s tím taky souhlasím.
Ale jsem občanem, využívám ať již školství, podporu, soc. dávky atd., musím souhlasit.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
gecco

Občan ČR rozhodně povinnosti chodce znát nemusí…
😉
Povinnosti chodce musí (měl by) znát chodec – účastník provozu na pozemních komunikacích.
A ano – zákony pro tebe platí – i když jsi o nich třeba nikdy nic ani nevěděl, neznáš je a nebo jsi třeba anarchista – neznalost neomlouvá (jinými slovy – je to tvůj problém) – ty jsi za své chování zodpovědný, ne stát, ne ZŠ…
___
Takovejch ´ptáků´ po světě chodí (a jezdí – třeba na kole, koloběžce…) – pak (časem, možná) za svou lhostejnost vůči sobě samému platí.
😉

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Lamalam

Práva a povinnosti chodce neexistují. Pokud se člověk pohybuje po pozemní komunikaci, je účastníkem provozu a musí se řídit příslušnými pravidly.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Neznalosť zákona neospravedlňuje.
Chodec, pokiaľ je účastník cestnej premávky, musí ovládať svoje práva a povinnosti, vyplývajúce zo zákona a z vyhlášky o cestnej premávke.
V škole sa učí o pohybe chodcov na verejných komunikáciách, na ceste i chodníku.
Štát svoju povinnosť o informovaní občanov o zákonoch si plní ich zverejnením v Zbierke zákonov, ktorých jednotlivé časti tj. kompletné znenia konkrétnych zákonov sú k dostaniu aj v maloobchodných predajniach tlačovín.
Doplňuji:
Jan Tleskač ako znalec internetovej dokumentácie by vám doporučil:
Zákony pro lidi http://zakony­prolidi.cz a
Sbírka zákonů online http://zakony­.centrum.cz/

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pepa25

Na základních školách samozřejmě dopravní výchova probíhá, např. už desítky let běží někdy kolem věku 10 let – což je věk, od kdy mohou děti samostatně jezdit na kole – akce ukončená vydáním „průkazu cyklisty“ … Když se měnila pravidla s předností pro chodce, byly toho plná všechna média … V Praze je všude nalepeno „tramvaj má na přechodu přednost“ atd. …
Ale jinak je samozřejmě na mně, abych znal své povinnosti. Např. v Londýně na přechodu napíšou „look right“, ale je jen můj problém nenechat se přejet 😉

Zdroj: http://www.ibe­sip.cz/cz/doprav­ni-vychova

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
da ny

Znalost těchto práv a povinností je v zájmu každého účastníka silničního provozu, tedy i chodce.
S těmito znalostmi tě měli především a za . seznámit rodiče/vychovatelé. :D
2. Preventivní projekt AJAX na ZŠ probíhá ve 2. a 3. třídách minimálně 15 let..
v rámci programu získají děti potřebné informace :)
3. Zákony platí pro každého a jejich neznalost nikoho neomlouvá.
4. Rebelie a anarchie má své mantinely = pokud ne ohleduplnost a morální zásady, tak minimálně ZÁKON ;)

Doplňuji:
Ach jo, vypadla mi jednička :-O
… za 1. seznámit rodiče…

Upravil/a: da ny

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek