Má někdo vlasy do půl pasu?

Slyšela jsem „Má vlasy do půl pasu…“ Kde je prosím půl pasu? Porozuměla bych, kdyby se řeklo „do půl zad“, to bych si představovala tak nějak k lopatkám, tak to půl zad je taky tak? No teda nevím tu kategorii, samý nevhodný tam jsou.

Nejlepší odpověď
annas

Je to starý jazykový výraz, který znamená kolem pasu – něco bylo vpůli, opůli pasu – bráno jako polovina těla.

Tak uvádí Kottův Německo-český slovník.

Mezi pasem a ňadry je tz. oplečí.

Další odpovědi
briketka10

Zde je odkaz, jak měřit obvod pasu, kde je půl pasu :
http://www.pro­fitinstitut.cz/Tak_za_k­olik_Jak_merit_ob­vod_pasu-40

A tato žena má vlasy téměř ke kotníkům,
předpokládám, že do půl pasu je má jistě :))
http://24.medi­a.tumblr.com/tum­blr_lz0jxnFSTL1r380r4o1_­500.jpg

Doplňuji :

Půl pasu by tedy mělo být mezi ňadry a pasem.

anonym

Michala Prokopa kámoška,ta je asi jediná.
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=IBYd9B4rBNo

marci1

Říká se to běžně, ale asi by bylo lépe říci : vlasy do pasu. 🙂
Jestli se tím třeba nemyslí, že vlasy má do půli pasu, tedy do zadní poloviny části pasu. V přední polovině pasu vlasy nemá. Třeba. 🙂

anonym

Annas
to je asi ono, myslím, žes to rozuzlila 🙂

annas

Díky. Staré slovníky jsou občas k něčemu dobré. Zajímavý dotaz, nikdy jsem nad tím spojením nepřemýšlela.

Pas je daný, měří se jeho šířka, takže polovina se nedá měřit zpředu a zezadu. K hledání mě dovedlo to, že někdo stojí do půl pasu ve vodě.

anonym

Marci1, to by mohlo být…možná…

annas

Ad Samba, určitě ne. Přece když stojí do půl pasu ve vodě, tak nemá vodu jen vpředu nebo vzadu.

briketka10

nene do půli kolen 😁

briketka10

Já taky :)))

anonym

Briki, já vím jak se bere míra, vždyť šiju 🙂

anonym

Jugare, tu píseň znám nazpaměť, ano, tam se to taky zpívá, já se neptám, jestli zná někdo písničku, kde se zpívá o vlasech do půl pasu, ale kde ten „půlpas“ vlastně je konkrétně.

anonym

Proto jsem to napsal,že to zná asi jen Michal Prokop a ta jeho kemoška.

anonym

Jo aha, soráč 🙂