talka

Má někdo podobnou poruchu sluchu?

Od mlada mi kdekdo říkal: „Ty jsi hluchá.“ Rozumím jen osobám s určitou úrovní (výškou, zabarvení?) hlasu, pouze když na mne mluví v přímém směru, nerozumím v rozlehlých prostorách (třeba kázání). V TV hovoří dvě osoby a při stejné hlasitosti rozumím pouze jedné. Potvrdila mi tuto vadu přednáška jednoho lékaře. Obyčejné (starší) sluchadlo nepomáhá (zesiluje spíš jiné zvuky a ne hlas). Mám si prý pořídit lepší (za 10 000,–Kč), ale nevím, zda by to pomohlo. Děkuji za event. radu.
Doplňuji:
To ivzez: Asi podobný problém, až nato, že nejen v halách, chodbách, … prostě v každém větším prostoru – včetně kostelů – se zvuk tříští.

Nejlepší odpověď
zzzlatokopka

Talko moje babička se věkem dopracovala k podobné poruše. Naslouchadlo nepomohlo žádné:-(((

U TV pomohlo kino a repráky jsme dali z boku křesla, v TV je reprák většinou vzadu a ten se ji o zeď odrážel a málokomu rozuměla.

V přímém hovoru se muselo mluvit pomaleji a zřetelně směrem k ní, pokud někdo řekl něco otočený, nerozuměla. Nemuselo se křičet, jen mluvit zřetelně.

Naslouchadlo jsme dovezli ze Švýcarska, stálo majlant, nepomohlo:-(( To obyčejné co ji napsal tady lékař ji bzučelo jak rozladěné rádio:-((

Další odpovědi
Pepa25

Měl jsem na tuto otázku podrobnou odpověď vycházející z vlastní zkušenosti, ale než jsem ji vložil, tak dočasně zmizela ☹

Takže bohužel jen stručně: je poměrně běžné, že lidé jinak slyší různé frekvence (obvykle hůře vyšší tóny), proto se dělají audiogramy (graf závislosti útlumu na frekvenci) a je nutné sluchadla přesně seřizovat pro potřeby konkrétní osoby. Také lepší sluchadla jsou vícekanálová a rozdíl je prý (podle osobní zkušenosti blízké osoby) poznat. Ale nešlo by u foniatra domluvit to lepší sluchadlo jen na zkoušku? Bohužel jsem o drahé záležitosti, to znám.

gecco

Jo – jsem velmi citlivý na vysoké tóny, ´středové´ slyším jakžtakž a nízké mizerně.
😉
Obecně jsem si zvykl dost odezírat ze rtů, takže ten, kdo hovoří, mnohdy získává neprávněný pocit, že tomu, co říká, věnuju absolutní pozornost…
Na poradách, když hovořil nadřízený, se to hodilo…
😉
Naslouchátko s ekvalizerem (nebo aspoň trimrovou regulací zesilovaných frekvencí) by to mohlo řešit, ale ještě jsem ho nezkoušel.

orwell

Zdravé normální ucho člověčí je schopno slyšet zvuky v rozmezí frekvencí cca 20Hz až 20 000 Hz. I když jsem takového člověka nepotkal, sám z vlastní skušenosti vím, že coby „náctník“ jsem slyšel spolehlivě pískání řádkového rozkladu tehdejších televizorů o kmitočtu 15 625 Hz. Dnes přestávám slyšet tóny nad 2000 Hz. Důsledkem je zhoršení srozumitelnosti řeči, kde právě tato srozumitelnost je dána schopností slyšet vysoké tóny (jedná se o obsah tzv. vyšších harmonických, muzikanti jim říkají též alikvotní tóny). Jak stárneme, snižuje se nám všem horní mezní kmitočet (někomu více, někomu méně) a to se nutně projeví na srozumitelnosti, což staří lidé často komentují slovy: Já vás slyším, ale nerozumím. Tam skutečně nepomůže klasické sluchadlo, to zesílí všechny frekvence zvuku zhruba stejně. Je třeba takové sluchadlo, které má upravenou frekvenční charakteristiku tak, aby eliminovalo sluchovou vadu. To zn. více zesiluje vyšší kmitočty (zmíněný ekvalizér gecca). Chce to ale, nechat si změřit sluch na odborném pracovišti v audiokomoře a podle výsledku vybrat a zvolit případně i nastavit vhodný typ sluchadla. U specialisty! Jinak bude výsledek žalostný, neúměrný vynaloženým nákladům.
Aby toho nebylo málo, existuje ještě tzv. percepční nedoslýchavost, kdy potřebujeme vyšší hladinu hlasitosti zvuku, ale ne příliš. To zase způsobuje bolest při hluku (nelze vydržet na stadiónu při řevu diváků, atd.). Ale o tom můžeme pohovořit jindy.
Doplňuji:
Ještě doplňuji zdroj, kde se dá získat hodně informací ohledně nedoslýchavosti a ušních šelestů. U gecca bych si to tipnul na hyperakuzi.
http://www.itin­nitus.cz/forum/vi­ewtopic.php?f=4&t=81

ivzez

Mám podobný (nebo stejný??) problém od mala.

Rozumím dobře jenom těm, kdo správně intonují. V momentě,
kdy někdo na intonaci kašle, se v mluveném projevu ztrácím.

Kázání většinou rozumím dobře, ale zažila jsem i kněze
se špatnou výslovností. Rozumět v kostele je pro mne
většinou bez problému, protože kostely mívají výbornou akustiku.

Horší je to v některých učebnách, přednáškových sálech,
zasedacích a konferenčních místnostech a nejhorší v halách, chodbách, …

Myslím, že s tímto problémem žádné sluchadlo nepomůže.

zzzlatokopka

Talko máte to celý život, nebo se to s věkem zhoršuje? Babičce to začalo tak v 70, mamce je přes 60 a už to u ni taky začínám pozorovat:-(((

Budu ráda, když pak dáte vědět, jak to dopadlo, pač to budeme nespíš zase řešit.

talka

Jak jsem psala: už od mládí mi bylo vytýkáno, že jsem hluchá. Jsem zvědavá, co řekne ušař těmto zkušenostem – chce mi sebrat řidičák (že ho neslyším).

gecco

Pepa25, Orwell → já to mám, bohužel, naopak…
´Háklivý´ su zejména na dětské výkřiky radosti – to až ´bolí´ – a v tu chvíli bych původce zvuku ´zabil´…
Proto, vidím-li, že někam směřují matky s ´prcky´, prchám opačným směrem…
😉
Psal jsem to Talce, ale zopakuju i sem – „kdysi mi při potápění praskly oba bubínky“ – možná i z tohoto důvodu není můj sluchový problém zcela standardní..
😉

gagaga

urcite si poridte to lepsi sluchadlo
doprovazela jsem nedavno znamou starsi pani k usnimu
ma ted sluchadlo, ktere nemusi manualne " stelovat " , ale samo rozpozna, jestli sedite v kine, restauraci..nebo jen sama doma ..
ona zacala slyset otaceni stranek u knihy, vyndavani a ukladani priboru…poklicek ..zpev ptaku .., jak v dalce jezdi auta ..otvirani dveri..
to, co je pro nas normalni, to ona vubec neslysela
sice to pro ni ze zacatku bylo vsechno moc " hlucny " , ale uz si zvykla

jako se starate o svoje zuby, o sve oci.. ( take nesetrite na brylych ) , tak se starejte i o svuj sluch

jen jeste podotknu, ze starsi pani bydli v zahranici, ale verim, ze uz i v Cechach jsou stejne moznosti .

  • iv-

gagaga

jeste..jak si ted ctu nasi bzzz :) , tak ono nejde koupit nasluchadlo jen nekde v obchode..bez zkouseni, a tak
nez tady pani to sluchadlo vyrobili ( primo pro ni – na miru ) :) , tak predtim nasledovaly asi 3 sezeni ..pousteli ji z reprodokturu slova, ktera opakovala bez sluchatek, a pak se sluchadly ..
a pak jeste byla v nejake komore…bez sluchadel..a pak s ..
postup Vam rekne lekar ..

  • iv-

zzzlatokopka

Iv babička tam tenkrát taky byla u doktora, ale jen jednou, je to už dluho, tak snad věda pokročila a talce sluchadlo pomůže.

Nedávno jsem četla i o čipech, co se voperují do těla, taky to hodně lidem pomohlo slyšet:-)

ivzez

U televize (dokud jsem ji měla)
mi pomohlo trochu stáhnout výšky.

gagaga

mozna i clovek bude jednou jen jeden velkej cip
:)

gecco

  • IV-

To spíš CYP…
;-DD

anonym

nebo cip cypatý:-)

gagaga

nebo čípek :p

zzzlatokopka

No teda vy máte slovní zásobu:-DDD To abych začala závidět:-D

anonym

nebo cip cypatý:-)