Pamprlice

Má nějaký systém bodové ohodnocení na elektronickém ter­či?

Zajímalo by mne, proč jde bodové ohodnocení v kruhu za sebou právě například 20–1–18–4–13, atd. Podle čeho to bylo rozděleno zrovna takto, víte někdo?

Nejlepší odpověď
LuciJe

Čísla na standardním terči jdou za sebou v následujícím pořadí (dvacítka je zcela nahoře):
20, 1, 18, 4, 13, 6, 10, 15, 2, 17, 3, 19, 7, 16, 8, 11, 14, 9, 12 a 5

Toto číslování již roku 1896 vynalezl 44 letý tesař Brian Gamlin ze severoanglického města Bury (Lancashire). Dříve než stačil tento vynález patentovat, v roce 1903 zemřel. Když později přišel časopis Dart World (Svět šipek) s výzvou, aby jeho čtenáři zkusili vymyslet lepší systém číslování, došlo do redakce mnoho návrhů, žádný z nich však nebyl lepší, než původní Gamlinův model, který byl pak v sedmdesátých letech uznán jako oficiální norma.

Zdroj: http://www.sip­ky.cz/method/met­hod_board.html

Další odpovědi
alenka901

Jak se hraje např. 501. Na začátku má každý hráč 501 bodů. Po odhození tří šipek, tedy po jednom kole se hráči střídají, přičemž se jim odečítá právě hozený počet bodů. Vítězí hráč, který po dosáhne přesně 0 bodů. Hodí-li pod 0, tedy již do záporné hodnoty, kolo se nepočítá a pokračuje soupeř. Hra má většinou určitou počáteční (IN) anebo konečnou (OUT) podmínku. Např. DOUBLE IN znamená, že k zahájení odpočtu je třeba nejdříve hodit dablové vnější mezikruží (úspěšný hod se již odečítá). Nejčastější podmínkou je DOUBLE OUT, což znamená, že na nule musíte skončit hodem do správného dablu. Např. zbyvá-li vám k dohrávce 35 bodů, musíte nejdříve odhodit liché číslo, aby zbytek byl dělitelný dvěma. Hodíte-li 3, pak zbytek je 32 a k vítězství musíte hodit dvojnásobnou hodnotu čísla 16. Označení MASTER (IN/OUT) znamená, že je třeba začít nebo končit hru dvoj či trojnásobným polem. SINGL (IN/OUT) pak dává možnost začít, resp. ukončit hru jakýmkoliv násobkem, tedy i jednonásobkem.

CRICKET: Hra sa hraje většinou na turnajích v USA. Obvykle se hraje na výseče od 15 do 20 a BULL. Hráč si musí v každé z těchto výsečí připsat tři zásahy (dvoj / trojnásobné pole = 2 / 3 zásahy) a výseč tím zavřít. V případě, že se mu to podaří a soupeř tyto zásahy nemá splněné, pak na tomto čísle získává body, jestliže jej opět zasáhne. Hra končí, když hráč s nejlepší bodovou bilancí zavře všechny výseče. Tato hra je velmi náročná na strategii. Zvláště, je-li hrána ve více hráčích nebo ve dvojicích jako čtyřhra apod. Je mnoho variant hry cricket. Zvláště elektronické terče nabízejí řadu zpestření této zajímavé hry.

Attack-design

podle toho kdo to vymyslel, jde o standartní číslování