Mofli

Má nějaké výhody a nevýhody prodej/koupě bytu bez RK?

Vypadá, že je to vzácné, ale občas to vidím. Výhodou asi bude, že se neplatí provize. Má i nevýhody? Děkuji

Nejlepší odpověď
tom004

Osobně doporučuji realizovat koupi/prodej nemovitosti přes RK. Slušná RK je pojištěna,přebírá záruky čistoty obchodu.V praxi to znamená,že řeší např.,případné dodatečně vznesené nároky k předmětné nemovitosti po dobu 10 let,což je zároveň promlčecí lhůta na uplatnění nároku. Těch jistin je víc. Chce to pořádně se o RK informovat se a vybrat tu správnou.A s tou provizí,které se všichni tak bojíme,je to také jednoduché. Když prodávám a prodej se uskuteční,dostanu požadovanou částku. Cenu,která je navýšena o provizi,platí kupující.Když kupuji,tak se mi vyplatí provizi zaplatit,pokud jsou v kupní smlouvě uvedeny všechny záruky,hlavně ty výše popsané,a další.Zároveň se při koupi vyplatí „obětovat pětistovku“,a nechat smlouvu ještě jednou zkontrolovat právníka.
U soukromého prodeje je těch rizik hodně.Zvlášť v dnešní době.

Další odpovědi
Mapel

Pokud sepíši smlouvu u právníka, tak je to výhodnější. V realitce jsem sepsání převosu bytu. Realitka chtěla 4000,– bez jakékoliv odpovědnosti, po konzultaci s právníkem mě to stálo 500,–. A to šlo o prodej do osobního vlastnictví, kde stejnou smlouvu realitka dělala na jednom bloku 170 bytů. Předpokládal jsem cenu 2000, což by odpovídalo takovéto sériovce, ale zvedli to o 100%. A co potom realizace kompletního prodeje. Pokud nemám zkušenosti, tak realitku. Jináč je výhodnější právník.

Kamilovo

Pokud člověk byt prodává, tak se to opravdu hodí. Já osobně jsem neměl čas v našem bytě denodenně provádět zájemce a pak s nimi řešit různé papírování. Přenechal jsem proto vše na https://www.ma­xima.cz/nabid­nout-nemovitost-prodej-srovnani/ a vše dopadlo naprosto skvěle.