Kulpix

Má něco společného naše flinta a anglické slovo flint (křesadlo)?

Nejlepší odpověď
Drap

Ano, původni pušky/flinty/ byly křesadlové. Spolu s technologií přišel i název.

Další odpovědi
annas

Slova mají stejný původ. Je vidět, že do obou jazyků se slovo dostalo z němčiny, základ je pak z řečttiny.

"flinta hovorově . ‘puška’. Z něm. Flinte tv., jež je zkráceno z Flintbüchse, vlastně ‘puška s křesadlem’, z Flint ‘pazourek’ a Büchse.
V. Machek: Etymologický slovník

„flint – slovo se do angličtiny dostalo z němčiny. Staré anglické pazourek "pazourek, druh horniny vyznačuje tvrdostí a vydává jiskry, když se do ebe udeří. Původ z řeckého plinthos“ cihla, dlaždice".
http://www.ety­monline.com/in­dex.php?allowed_in_fra­me=0&search=flint

Cenobita

Ještě zajímavější je, že existuje i „flintové sklo“:

Označení flintové sklo pochází z anglického „flint“, pazourek. Anglický sklář George Ravenscroft v roce 1674 objevil pazourek – velmi čistý křemen – jako vhodný materiál pro výrobu skla a na flintové sklo navázala olovnatá skla a křišťály.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Flintov%C3%A9_sk­lo