Má něco společného polednice a večernice?

Nejlepší odpověď
annas

Ano. Byly to sestry, obě byl zlé, jak se dovíte víc.

Polednice = zlá, divá ženská bytost z bájí, objevující se za poledne. Známe od K. J. Erbena.

„Pověsti o ní šířili už staří Slované. Polednice je ztělesnění poledního žáru. Je velmi nebezpečná, neboť způsobuje úžeh, na který mohou malé děti i zemřít. Pokud děti nezabila, ukradla je, protože sama měla ošklivé děti a chtěla hezčí.
Je však nebezpečná i pro dospělé. Koho se polednice dotkne, ten brzy na to zemře. Také se vyprávělo, že šlehá přes nohy toho, kdo se jí neukloní.
U nás měla podobu vzdušné paní, jež létala vzduchem s vichřicí v patách. Mnohem častěji se ale setkáme s Polednici, která vypadá jako ohyzdná stařena bíle nebo rudě oděná. Mívá i koňská kopyta a sálá z ní neskutečné teplo.“

Večernice = kromě hvězdy to byla rovněž strašidelná ženská bytost z lidových bájí = klekánice.

Večernice byla rovněž stařena, která chodila zahalená do černých cárů a měla za úkol trestat lidi, kteří se v době klekání nemodlili. Lidé se jí nebáli, takže nakonec jen strašila děti, které po klekání běhaly venku.

Večernice = Klekánice byla mladší sestra Polednice.

Podle http://bubaci­.zolta.cz/index­.php/bubaci/17-polednice

Další odpovědi
gecco

Ani ne…
Večernice je ´totéž´, jako Jitřenka – planeta Venuše…
Jen – Večernice je viditelná večer a Jitřenka ráno…
😉

cochee

Jj, koncovku -nice.

mosoj

A klekánice.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-je-nebo-kdo-je-klekanice

talka

A co ještě ranice?

lexx

a co slivovice, opice…