annas

Má něco navíc černá Madona na rozdíl od bílé?

Znáte některou?
Doplňuji:
Děkuji za informace. Původ ani pověst jsme neznala.

Připomenu jednu černou Madonu. Dům u Černé Matky Boží je vrcholné dílo české kubistické architektury. Vystavěn byl v letech 1911–1912 podle návrhu českého architekta Josefa Gočára.

Dům se nachází na Starém Městě mezi Celetnou ulicí a Ovocným trhem. Název pochází od barokní sošky, která je umístěna na jeho průčelí. Dnes je v něm umístěno muzeum českého kubismu Národní galerie v Praze.

Nejlepší odpověď
vagra

Je všeobecně známo,že Madona je jiný název pro pannu Marii,/černou matku boží/ takže znám např.pannu Marii/Černou madonu/ Čenstochovskou v Polsku,nebo patronku Katalánska Černou madonu z Montserratu,
Černá Madona z Chartres-Černá barva sošky z hruškového dřeva neznamená příslušnost k etniku tmavé pleti. Je dána stářím sošky a jako by o to více symbolizovala souvislost s černou zemí a jejími tajemnými silami
Prastará plastika z dutého hruškového kmene představující svatou Pannu s Jezulátkem na klíně. Věkem zčernala, neboť byla velice stará; tak stará, že je nemyslitelné, aby ji vytvořili křesťané. Vznikla ještě před narozením Spasitele rukama druidů – pohanských kněží, jimž prorocký anděl zvěstoval, že z Panny se zrodí Bůh, a oni příští královnu zpodobnili s obrovskou úctou, a na podstavec pak napsali krásnými latinskými písmeny slova: Virgini pariturae: Panna, která porodí.
Velice zajímavé podrobnosti na zdroji:
http://druido­va.mysteria.cz/TA­JEMNO/CERNA_MA­DONA_VLK.htm

Další odpovědi
iceT

K jedne cerne Madone se vaze povest:Pri stavbe kaple se dabel nabidl,ze za stavarovu dusi praci urychli,a kdyz se tak stalo a dabel si prisel pro odmenu,stavar se ukryl za sochu Panny Marie a kdyz se ji dabel dotkl,socha zcernala a dabel zbelal.Protoze se vsak nemohl vratil,zadal stavare,aby sochu znova nabilil,ale socha porad zustavala cerna.Dabel ve vzteku vybehl z kaple,a vrazil do stavby,aby ji zboril a dodnes jsou tam videt otisky jeho prstu.

hanulka11

Netradičním (přesto ne zas tak zřídkavým) zobrazením jsou tzv. černé madony, zobrazující Pannu Marii tmavé pleti (např. Čenstochová, Montserrat v Katalánsku, Uherský Brod aj.).