annas

Má naše jméno vliv na to, jakou máme povahu, charakter, jak v určitých situacích reagujeme?

Francouzští psychologové dospěli k závěru, že křestní jméno má na člověka vliv zcela prokazatelně. Může nás v některých případech jméno ovlivnit?

V každém jazyce přece existují jména, která jsou spojována s hlupáky, uličniky nebo přímo zlosyny, ať vlivem pohádek, románů, historických příběhů či skutečné historie. Vnímáte některá tato jména negativně, nebo naopak pozitivně?

Podle 100 + 1

Nejlepší odpověď
fcoop

V jistém smyslu snad ano.
Není to určitě tak,že chlapec dostane jméno Adolf a prostě musí vyvraždit půl Evropy.
Spíš to bude proto,že jméno dostal od rodičů,kteří jméno vybírali podle sebe,bude v tom i! jejich podvědomí a následná výchova.

Nic mystického bych v tom nehledal.

Pochopitelně – když nositel nějakého jména UVĚŘÍ,že je díky němu jeho osud předem určen,bude uvažovat a jednat tak,jak si myslí,že by jednal jeho jmenovec.
Dejme tomu.

Další odpovědi
kapka

U nás doma už několik měsíců frčí jméno Tomáš. Jak se mojí holce líbí nebo líbil nějakej kluk, je to prostě Tomáš. Napočítala jsem jich už pět. 🙂 Blbý je, že v nich mám trochu zmatek, když o nich mluví, takže je nazýváme stejně příjmením či přezdívkou, jinak to nejde holt. 🙂 Jen ten momentálně největší miláček má to výsadní právo, že o něm poslední dobou mluvíme jako o Tomáškovi a víme, o kom je řeč. 🙂

Jo a málem bych zapomněla na „svýho“ Tomáška Klusů. 😁
Bude to dědičný… 😁

Drap

Je pravdou, že některá křestní jména vnímám klaněji než jiná, a tím myslím i lidi kterým tato jména patří. Nikdy jsem o tom sice takto nepřemýšlel, alůe zřejmě na tom přece jenom něco bude.

nonnel

Mám dojem, že malý vliv tady bude. Proč každý vtip začíná Pepíček … Měl jsem kamaráda a ten se jmenoval Tomáš. Na tom není nic divného. Jeho příjmení ale bylo Fuk. Když se ho ptali na jméno tak radši říkal Fuk Tomáš.

anonym

Každé nebo většina jmen má nějaký výklad. Je možné že to má nějaký vliv na osobu.
Př: Abigail, ženské jméno v této podobě (Abigail) má u nás přibližně 37 lidí, což jej řadí na 1798. místo v oblíbenosti.
Původ: hebrejský
Význam jména: Toto jméno vychází z hebrejského slova abígail a vykládá se jako „pramen radosti, otcova radost“.

Zdroj: http://jmena.zex­.cz/

pl4toon

Myslím že částečně ano. Hrají v tom roli nejspíš i módní trendy.
Pro zajímavost, znám kluka který se jmenuje příjmením Kůl. No a ten má vždy okamžitě téma k hovoru. Největší práci má prý s tím lidem vysvětlit, že se to nepíše Cool, ale prostě jen hezky česky Kůl :)

Reezo

je to hloupost… pojmenování věci přeci tu věc nemění… celý charakter a jak člověk přemýšlí má v mozku a jeho přemýšlení je ovlivňováno běžnám životem ne jménem.
jména jsou proto, aby nebyl bordel v tom, jak koho oslovit… kdyby nikdo neměl jméno, jak by jsme se asi dorozumívali na místech, kde je velká koncentrace lidí?
stejně tak není člověk špatný nebo dobrý, ale prostě je obojí dohromady, je zlo i dobro. Záleží co, kdo a proč ovlivňuje jeho myšlení a mění jeho názory.

Braník

Ne nemá a myslím,že to nemá nic společného se souvislostí požadavků co ty chceš vědět

annas

Zajímavé, že neodpověď Braník je hodnocená, i když " dokáže pouze nadávat na komunitu" … záleží samozřejmě jak u koho. Je to k smíchu ..:-))

Podle čeho se dávala křestní jména? Stačí se podívat do historie..

Zbytečné ztrácet čas …

zjentek

třeba je to taky milenec, jako Bedy