Sandy

Má na to učitel právo??

Mám kamárádku na střední školu a vždy, když při písemkách nevyplní nic dostanou za známku šestku. Nejdříve jim to přišlo vtipné, ale problém nastal ve chvíli, kdy si uvědomili, jakou práci dá si tuto známku opravit. Když totiž dostanou z dalšího testu např. 4, normálně by platilo, že už mají za známku 4–5, ale ale kvůli té šestce vlastně mají „jenom“ čistou pětku. Pochopitelně je pak také těžší si tento průměr vylepšit. Zkoušeli si stěžovat, ale vedení školy s tím nic neuděla také z toho důvodu, že nemají jiného učitele na tento předmět. Mají právo se bránit? A jak mají naléhat na takového zatvrzelého učitele?

Nejlepší odpověď
ReHu

Z pohledu učetele si myslím, že pokud žák je připraven – nepřipraven a „naseká“ v písemce mooooc chyb, má za 5. Nicméně, pokud se žák ani nesnaží, nepřipraví se a neprojeví nic, souhlasím se 6. Je to pohrdání učitelem a ono, přiznejme si, není jednopduché stát každý den před katedrou a snažit se něco vtlouct do hlavy někomu, kdo o to nestojí a na škole je z důvodu neznámého, z donucení rodičů,… ale ne proto, že by měl o obor zájem. A dnešní pravomoci učitele jsou dost omezené, ohodnocení 6 nevidím jako závadu. Jak dotlačit k přípravě někoho, kdo nechce. Hodně rodičů i žáků si myslí, že učitel nahradí i výchovu rodičů, ale tak to není, učitel je od slova učit a výchovu rodičů pouze doplňuje. Hlavní výchova má být na rodičích. Není to o tom, mít dítě, chodit do práce a nechat ho, ať si dělá co chce. Kde je zodpovědnost???

Další odpovědi
Nuk nuk

Zmiňovaná učitelka na to v podstatě právo nemá, protože v ČR existuje pouze pětibodový systém hodnocení. Pokud by to myslela jako jakési „vtipné“ pošťouchnutí nepříliš snaživého studenta, ještě budiž, ale do průměru a celkového hodnocení by pak stejně musela započítat maximálně pětky.
Docela by mě zajímalo, jak to dotyčná paní učitelka řeší u takových těch „velkých“ – důležitých – písemných prací, které se zakládají do dokumentace každého žáka. Ty přece může kontrolovat vedení školy i inspekce.
Bránit se ale můžete. Kolegyně afro.minerva Vás varovala před určitými problémy, které to může vyvolat a má pravdu. Většina těch, kteří mají s touto učitelkou „tu čest“ asi nejsou plnoletí a podle toho s Vámi skutečně může učitelský sbor jednat… Ale tadz jde o princip.
Pokuste se posbírat maximum „ošestkovaných“ exemplářů s podpisem paní učitelky. Pokud tato učitelka učí ještě va dalších třídách, spojte se i s nimi. Pak znovu zajděte za ředitelem školy i s těmi šestkami. Pokud se Vám podaří nějak dokázat i to, jak paní učitelka vypočítává pomocí šestek i celkový průměr, pak do bude jen dobře.
Pokud by toto nezabralo, můžete zkusit sepsat i něco jako petici. Tento krok ale zvažte, je totiž jeden z nejožehavějších.
A kdyby Vám nezbývalo nic jiného, pokuste se obrátit na školní inspekci.
Ve všech případech ale musíte mít důkazy o šestkování, pokud možno i o započítávání šestek do průměru. A HLAVNĚ, stůjte si na tom, že jim nechcete tvrdit, že byste si špatnou známku nezasloužili, ale že Vám jde o princip a o to, že šestka nemá mezi známkami co dělat.

afro.minerva

To je těžké. U nás na škole se jednou psala petice proti sondě maturant. Byla to taková státní maturita nanečisto. Pak to posílali na ministerstvo školství. Měli potom ale opravdu hodně zle od vedení školy. Možná by připadalo v úvahu toto řešení a nebo jenom zkuste jako celá třída ovšem pohrozit vedením školy, že něco takového uděláte. Připravte se na to, že vás ovšem bude čekat pořádná pomsta od celého učitelského sboru. Budou na vás pořádně přísní. Ale celou třídu, když budete stát jako jeden muž, jen tak ze školy by podle mě vyhodit neměli. Ale záruku nemáte. Rozhodnutí je na vás. Má to svá rizika. A nebo se musíte natolik učit, aby k šestkám nedocházelo.

iwetax

Podle mě na to právo nemá. Napište stížnost na zřizovatele školy