Craftos

Ma na to škola právo ?

Zdravím, dnes jsme měli třídní schůzky a mamka přišla domů se zprávou,že jestli bude mít někdo kdo ze školy vychází na vysvědčení pětku tak mu škola nedovolí studovat na střední škole/učebním oboru a tak se ptám zda má škola na něco takového právo… Nikdy jsem ve škole nepatřil mezi ty chytré, naopak patřím mezi podprůměrné a minimálně jedna pětka mě zřejmě nemine, ale na střední školu jsem přijat na oba obory (mužů si vybrat kam chci jít) tak snad nemají právo mi zakazovat studovat nebo se mýlím ?

Nejlepší odpověď
annas

Cituji ze školského zákona

Ke studiu na střední škole může být přijat uchazeč (žák základní školy i dospělý zájemce), který:

  • splnil povinnou školní docházku v délce devíti let, nebo úspěšně ukončil základní vzdělávání před jejím splněním,
  • prokáže při přijímacím řízení požadované vědomosti a dovednosti,
  • je zdravotně způsobilý pro výkon zvoleného povolání, a tím i pro studium příslušného oboru (pokud je zdravotní způsobilost požadována).

Vy zřejmě nezískáte základní vzdělání, pokud nesložíte rozdílovou zkoušku, ale splnil jste povinnou školní docházku, navštěvoval jste školu 9 roků, takže některého učebního oboru můžete být přijat.

Zda škola má či nemá právo, se nemohu vyjádřit, protože záleží na tom, v jakém kontextu to třídní učitel nebo ředitel řekli. Škola ale může ( nemusí) vypracovat výstupní hodnocení a v něm uvést doporučení. Možná jde o tento případ, ale jen moje domněnka. Některé SŠ hodnocení vyžadují..

Nejlépe rodiče udělají, když se zeptají na střední škole.

--
Zkuste si projít odkaz, kde se na toto téma hodně diskutovalo a je vysvětlené.
http://www.po­radte.cz/skola/5780-nedostatecna-na-konci-devate-tridy.html

Doplňuji:
Volala jsem na jedno učiliště, která má tříletý učební obor Tyto obory jsou určeny právě pro žáky, kteří mají v 9. třídě nedostatečnou nebo ukončili vzdělání třeba v 8. třídě, když propadli. . Neučí se cizí jazyk, získají výuční lsit.

Je to v souladu s vyhláškou, kterou jsem citovala. Žák splnili jednu podmínku – navštěvovali ZŠ 9 roků.

Samozřejmě neplat pro studium na střední škole s maturitou, ale na to se tazaatel neptal.

Navíc ředitel ZŠ NEMUSÍ povolit opakování 9. ročníku.

„Ředitel školy může žákovi, který po splnění povinné školní docházky nezískal základní vzdělání, povolit po posouzení důvodů uvedených v žádosti jeho zákonného zástupce a na základě dosavadních výsledků vzdělávání žáka pokračování v základním vzdělávání, nejdéle však do konce školního roku, v němž žák dosáhne osmnáctého roku věku “

http://zakony­.centrum.cz/skol­sky-zakon/cast-3-hlava-2

Jinak diskuse

annas

Po ověření na SOU doplňuji, že pokud jste přijat na učební obor bez maturity, nemá ředitel právo vám v tom zabránit.