osamělývlk

Má na to ČEZ právo? (výměna sloupu)

Poraďte prosím – k našemu domu vede elektrické vedení přes naši zahradu.Je tam sloup, který se nyní rozhodli vyměnit (přestože to nepotřebuje, ale to je vedlejší). Jde o to, že chcou přijet s jeřábem, náklaďákem a bagrem, zničit ploty, vše rozjezdit, zničit i zahradu (stromy, kytky). Jak je možné se bránit? Taky jsme je žádali, ať nevyměnují sloup, ale vedou kabel pod zemí, jako vede dál. Ale vyhrožují, že bychom si to museli zaplatit sami. Mají na to právo? A jak se máme bránit?
Děkuji předem moc za odpovědi!

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Musím tě zklamat, ale právo na to opravdu mají. Pokud není přímo na sloup ve vlastnictví ČEZu věcné břemeno, použijí veřejný zájem.
Něco jiného je však tzv. zničení. Po dokončení prací je jejich povinností dát vše do předešlého stavu.
Doporučuji pořídit fotografie před započetím prací pro případný spor.

Další odpovědi
Funna

právo na to mají, protože sloup je 100% jejich…a vy máte na pozemek nejspíš uvaleno věcné břemeno..ale to si jednoduše zjistíš na výpisu z katastru, tam by to musí být napsané (http://nahlize­nidokn.cuzk.cz/)­...a každé vedení má podle zákona ochranné pásmo…nevím, co to je za druh vedení, takže nevím, jak je to pásmo veliké (energetický zákon)…ale modli se, abyste tam neměli v tomto pásmu zasazený strom, nebo nějakou stavbu…ta tam být nesmí, takže pokud tomu něco udělají, opravovat to nemusí…a kabel do země? a co ti to pomůže?? (i kdyby jste to neplatili vy) ..stejně musel přijet jeřáb, aby odstranil sloup a pak bagr aby vykopal rýhu pro kabel, který má opět ochranné pásmo a zase je to věcné břemeno, takže když se něco stane, zase ti rozkopají pozemek…pochybuju, že by kvůli tomu měnili trasu rozvodů, tak aby šli jinudy…

cukrar

vlku, ano mají právo vyměnit sloup.
„ničit ploty, vše rozjezdit, zničit i zahradu (stromy, kytky)“ tomu nevěřím, pokud něco poškodí, uvedou to do původního stavu. Jak jste poznali, že sloup není třeba měnit a odborníci tvrdí že ano?
Mně na pozemku při výměně sloupů i nedopalky cigaret posbírali…