rajsa

Má matka samoživitelka s dětmi 7 a 3 roky právo žádat přeřazení ze směn na ranní,která tam v té profesi existuje?

Nejlepší odpověď
anonym

ZP § 241
(1) Zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.
(2) Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.

Přikláním se k k názoru Huxy.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast10h4.aspx

Další odpovědi
Tom20

Podle zákona na to skulina je,i když nevím přesně,ale v praxi s tím nepočítejte,protože i když je to smutné,tam vládne zaměstnavatel.

huxa

Rozhodně bych se být tebou zkusil co nejlépe slušně domluvit se zaměstnavatelem, vysvětlit mu tvoji situaci a případně s tím, že by ti mohl ze začátku snížit plat, na toto hodně lidí slyší (takto jsem si udělal například praxi v mém oboru).
Jestli ti nevyhoví bylo by poté vhodné změnit práci a zaměstnavatele, neboť jestli na něj budeš tahat zákony a kličky v nich (Jak píše Tom20), nebudou tě tam mít v lásce a mohlo by dojít k pomluvám, šikaně.