Anizbor

Má matka samoživitelka po mateřské dovolené nárok na životní minimum?

Vnučka bydlí se svým tříletým synem u svého otce v jeho domku. Tudíž nemá nárok na příspěvek k bydlení.
Alimenty dostává ve výši 3000 Kč.
Z toho platí 1000 Kč mateřskou školku.
Prosím o sdělení, má-li vnučka vůbec nějaký nárok na sebe a syna od státu.
Na ÚP je vedena, jak mě informovala, v obci, kde bydlí, jistě práci nesežene, musí ráno vodit syna do školky a pak zpět.
Před nástupem na mateřskou pracovala jen tři měsíce, pak hotel, kde pracovala zrušili.
Říká, že nemá na nic od státu nárok, ani na životní minimum apod. Jaká je tedy pravda?

Nejlepší odpověď
Drap

Pokud bydlí s otcem v jedné domácnosti, jsou posuzováni jako celek. Neznáme příjem otce, nelze tedy odpovědět.

Další odpovědi
Nuk nuk

Teoreticky má nárok na dorrovnání do životního minima. Záleží to na hodně detailech.
Předně na tom, jaký má vlastní příjem (za ten je považována i podpora v nezaměstnanosti)
Na tom, zda žije s otcem dítěte, a pokud ne, zda a kolik platí otec alimenty (píšete 3000).
Doklady k veškerým příjmům musí donést na příslušný úřad spolu se žádostí o dorovnání. Pokud příjmy nepřesáhnou minimum úřad posoudí i ostatní okolnosti, a měl by dorovnání schválit.

da ny

„Vnučka bydlí se svým tříletým synem u svého otce v jeho domku. Tudíž nemá nárok na příspěvek k bydlení.“ – musela by bydlet samostatně.

Snad má nárok na dorovnání do ŽM na sebe a syna k výživnému, které je příjmem dítěte. Dvoučlenná rodina, žijící v další rodině/domácnosti …(podnájem apod.).
http://www.pe­nize.cz/kalku­lacky/zivotni-minimum#zivmin
Podle kalkulačky je na dospělou osobu a 1 dítě do 6 let ŽM 7020 Kč. Teoreticky by mohla na sociálních dávkách získat od státu 4 tisíce korun.
Pokud nebude spokojená s vyřízením a informacemi v obci, kde bydlí, zkusila bych se zeptat také v jiném městě., při ÚP je i právní poradenství…
Pokud je rozvedená, může požádat soudní cestou o výživné na sebe.

Je smutné, s jakou jistotou ví, že práci nesežene …:( Nikde, ani na pár hodin nějaké DPP? I když je na ÚP může mít příjem do 4 000 Kč.
Někde si maminky za úplatu pomáhají a ve 3 hodiny vyzvednou ve školce dítě (nebo paní na hlídání).
Pokud žije u svého otce, budou úřady pro ostatní dávky (bydlení) posuzovat celkové příjmy domácnosti.
Otec/matka má k dceři pro stát stále vyživovací povinnost (bohužel), pokud je toho schopen a to i k vnoučeti (druzí prarodiče též, za svého syna, pokud jim to sociální situace dovolí).
Tabulky ŽM
http://www.pris­pevky.cz/hmot­na-nouze/zivotni-a-existencni-minimum
http://www.pe­nize.cz/kalku­lacky/zivotni-minimum

ivzez

K posouzení situace bohužel uvádíte málo informací.

Pokud je vnučka v evidenci ÚP, pobírá pravděpodobně podporu
v nezaměstnanosti v minimální výši (podmínku pro její přiznání
zřejmě splnila započtením náhradní doby → péče o dítě).

Podpora + výživné + přídavek na dítě → pravděpodobně překročí ŽM.

Podle mne nyní na žádnou další pomoc „nedosáhne“,
snad po skončení podpůrčí doby ► až skončí vyplata podpory.

  • –––

Jinak souhlasím s Da ny, i podle mne by bylo vhodné
se pokusit sehnat alespoň nějakou DPP nebo DPČ.
Vyživovací povinnost vůči svému dítěti bude mít do doby,
než se syn dokáže uživit sám.

Spoléhat na stát není podle mne příliš rozumné.
Stačí si vzpomenout na tu smršť v sociální oblasti
za minulé vlády…