Standaa

Má lyriko-epika děj?

Pokud je epika o převyprávění děje, a lyrika o vyslovení pocitů, nálad, myšlenek, nápadů… Jaké znaky má lyriko-epika? Na internetu jsem nenašel přesnou definici, která by mi řekla, jaké znaky epiky a lyriky spojuje dohromady v jeden celek. Je to epika ve verších?

Nejlepší odpověď
annas

Směšujete literární žánry a druhy, a formu literárnícho díla. Připomeňte si, jaký je mezi pojmy rozdíl.

Lyrika – vyjadřuje pocity, nálady, dojmy, prožitky, dějovost je utlumená.
Epika – základem je dějovost, příběhovost
Lyriko-epika – chmurný děj, zpravidla končí tragicky. Lyrické líčení přírody Nejčastější formou je balada.

Lyrika převažuje v poezii – milostná, přírodní, vlastenecká aj. .
Ale existuje i lyrická próza – např. F. Šrámek a jeho Stříbrný vítr.

Rovněž lyrickoepická balada je častější v poezii – K. H. Mácha – Máj. ale objeví se i v próze – např. V. Vančura – Markéta Lazarová, J. Glazarová – Advent.

Epické básně – např. od Jaroslava Vrchlického Zlomky epopeje.

Další odpovědi
quentos

Jistěže, najděte si definici epiky. Kdyby neměla děj, bude to pouze lyrika.
Nemusí být nutně ve verších (směšujete dělení na lyriku a epiku vs. prózu a poezii) – pokud je, jedná se o lyrickoepickou báseň, pokud ve vrších není, jde o lyrickoepickou prózu.
Doplňuji:
*pokud ve verších…

anonym

Záleží na konkrétním díle. Kompozice může být vyvážená, či jeden aspekt dominuje.