Gestas

Má jméno jihosrbského města Priština něco společného s anglickým slovem pristine?

Nejlepší odpověď
annas

Nemá. Priština má slovanský původ. pristine latinský nebo francouzský.

Anglické pristine – původ z francouzského pristin nebo z latinského pristinus ve významu čisté, primitivní, bývalé, originální z latinského před + prima = před prvním – nezkažené, originální čisté.
.
http://www.ety­monline.com/in­dex.php?allowed_in_fra­me=0&search=pris­tine

Název města je odvozený od slovanské formy * Prišьčь, přivlastňovacího adjektiva z osobního jména * Prišьk – ze jména osoby Pribyslavъ. Prišьkъ je zachovaný v chorvatském „jazyce“ kajkavian v příjmení Prišek, ve starém polském jazyce najdeme ve jménu osoby Parzyszek a v příjmení Pryszczyk.

Tzv. falešná etymologie spojuje název Priština se srbským slovem
" „prišt (пришт)“, což znamená „vřed“ nebo „nádor“,

Nicméně toto vysvětlení nemůže být správné, protože slovanské názvy míst končící -ina nepocházejí od obecných jmen. Takže platí první verze.
Obyvatelé tohoto města se nazývají Prishtinali v místní albánštině nebo Prištevci (Приштевци) v místním dialektu srbském.

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Pristina

Další odpovědi
Arne1

Priština a jihosrbske město ???? Je to především hlavní město Kosova ! Až ve druhé řadě se dá diskutovat o tom, zda je Kosovo samostatne a nezávislé – situace je taková, že tam Bělehrad nemá žádný vliv