deliris

Má investiční životní pojištění spořící charakter?

Dobrý den, má investiční životní pojištění spořící charakter? Před rokem jsem si uzavřela investiční životní pojištění, s tím že mi „finanční poradkyně“ tvrdila, že za tři roky mi začne narůstat kapitálová hodnota, a to tak, že na konci smluvního vztahu (cca za 40 let) mi nasimulovala více než 100% zhodnocení vložených peněz. Na pojišťovně mi řekli, že investiční živ. poj. nemá spořící charakter, že výše vyplacených peněz na konci smluvního vztahu nedosahuje ani na výši vložených peněz. Protože platím za rizika. Můžete mi poradit?

Odpovědi
Drap

Investiční životní pojištění v sobě kombinuje pojistnou ochranu s možností dosáhnout zajímavého zhodnocení. Přináší zpravidla vyšší zhodnocení finančních prostředků než v případě kapitálového životního pojištění, které ale nebývá garantováno. Klient může zvolit z nabídky několika investičních fondů lišících se předpokládaným zhodnocením finančních prostředků a podstupovanou mírou rizika. Míra dosaženého zhodnocení je závislá na zvolené investiční strategii a investiční riziko je celé na straně klienta.

Standardem je přitom možnost změnit poměr finančních prostředků mezi pojistnou ochranou a zhodnocením finančních prostředků v závislosti na volbě výše pojistné částky a výše pojistného. V průběhu doby trvání pojištění lze také měnit rozložení finančních prostředků mezi vybrané fondy.

Samozřejmě že každé to pojištění je trochu jiné a za jiných podmínek. Pro začátek by bylo dobré pečlivě prostudovat smlouvu, kterou jste uzavřela.

pokazdejinak

záleží, jak máte ta rizika poskládaná a jestli platíte i „něco navíc“ – tzv. spořící složku. tu za vás pojišťovna přeposílá do investičních fondů podle vašeho nastavení… těch 100% to může za 40 let udělat, ale pokud vám přímo na pojišťovně potvrdili, že platíte za rizika, tak bych věřila spíš jim a spořící složka je asi minimální nebo nulová

obecně by se pojistka měla sjednávat jen na pojištění; na spoření by měl sloužit přímo investiční fond nebo spořící účet – to si pak můžete platit podle sebe, podle své aktuální situace… pojistku musíte platit pořád

ARIS

Drap a „pokazdejinak“ mají pravdu.
Podle toho co řekli v pojišťovně, pravděpodobně platíte víc za rizika a spoříte jen minimum. Chtělo by to obrátit se na finančního poradce který řekne co a za kolik platíte a doporučí možné varianty co s tím. Vím, že je těžké někoho takového najít. Poptejte se známých. Nebo oslovte mého kterému důvěřuji já (ale trvalo mi to než jsem mu začal důvěřovat): www.smsporadce­.ic.cz