annas

Má i švihadlo svou historii?

Už zase skáču přes švihadlo…

Nejlepší odpověď
dědapetr

Začátky skákání přes švihadlo pochází pravděpodobně již ze starověku. Z dob, kdy si provazníci na přístavních molech „prohlíželi“ své výtvory. Natahovali dlouhá lana natáhli a prohlíželi jestli jsou v pořádku, poté je smotávali. Na molech se kromě mihotajících se lan nacházela i spousta harampádí(náklady z lodí, či připravené na nalodění atd.) a do toho se tu sem a tam vyskytl i nějaký ten poslíček, který měl za úkol doručit něco z jednoho konce přístavu na druhý. Aby se vůbec dostal musel přeskakovat lana různé harampádí. Už tohle by se dalo označit za úplné kořeny skákání přes švihadlo.
Později si začili provazníci volné chvíle sami krátí skákáním přes provaz a tuto kratochvíli donesli i do svých rodin. Přeskakování provazu se stalo velmi oblíbené a předávalo se z generace na generaci.

Do Ameriky(New Amsterodam) se skákání přes dlouhý provaz dostalo díky Holandským osadníkům. Kteří si touto „hrou“ krátili dlouhou chvíli. Když se do města na řece Hudson dostávají po Anglonizozemských válkách angličané a vidí děti skákající přes švihadlo nazvali to Double Dutch(dvojitý holanďan). Od té doby se tato „hra“ rozvíjí zejména v městských částech a stala se velmi oblíbenou pro rytmické zpívání během skákání přes otáčející se provaz.
Během 2. světové války bylo možné vidět mládež skákající přes švihadlo zejména na New Yorských ulicích. Koncem 50. let 19. století „hra“ upadá.
http://srpnat­ko.blog.cz/1006/his­torie-double-dutch

Další odpovědi
vagra

Skákání přes švihadlo je zábava velmi stará a její původ spadá do dob prvního pletení provazů. To bylo určitě známé již v Egyptě, o čemž svědčí některé kresby nalezené ve starověkých hrobkách a zachycující činnost provazníků.
Pro výrobu provazů byly používány byliny s tuhým vláknitým stonkem, které byly spolu s konopím zručně stáčeny a krouceny. Brzy začaly takto vyrobené provazy plnit vedle své užitkové i zábavnou funkci, když se přes ně začali učit skákat nejdříve dospělí.
Tuto oblíbenou kratochvíli zachycuje i řecká socha mladé ženy skákající přes provaz z vinné révy.

Zdroj: zkráceno z-http://www.mi­nutasencyklope­dii.cz/index.php?na­zev=20&minuta=763

žolik

má je to o malým klukovi který onemocněl,diagnoza byla dětská obrna,než onemocněl byl to rošták jak každý kluk,když byl mezmocný v horečkách blouznil a zdálo se mu že skáče přes švihadlo,jezdi na koni,skáče přes kaluže,ten sen se mu splnil.

Zdroj: žolík