annas

Má i šibenice svou historii? V které době se u nás uplatňovalo toto hrdelní právo?

Znáte některé místo, kde šibenice stála?

Nejlepší odpověď
hanulka11

šibenice jest zařízením minulosti. Muselo si ji město poříditi ihned, jakmile se mu dostalo hrdelního práva privilegiem císaře Zikmunda z 6.II.1299. (Král Václav II. povolil abatyši kláštera sv. Jiří „soud krvavý a postavit si bídnici“ právo útrpné.

Pravdu má asi ředitel Křenek, tvrdí-li, že šibenice stávala původně pod Košťálovem u pramene zvaného dosud Jordán. Tak čteme například v knize x/12 fol 202 z roku 1700: „… v průhonu a cestě k předešlýmu místu popravnímu patří stromy obci …“

Průhon byl k vinicím a ladům pod Košťálovem.

Stezka která byla otevřena -zde se vzpomíná…
Hrdelní tresty v raném novověku (16. – 18. století). Využívá přitom vzácně zachovalých a archeologicky prozkoumaných reliktů historické šibenice, kterých se na území Čech, Moravy a Slezska dochovalo do dnešních dob jen několik, a částečně i původní cestu vedoucí k této šibenici.
Na vzniku cesty, dlouhé cca 1 km a přibližující tuto stránku historie v autentickém prostředí a ve třech jazykových verzích (česky, anglicky, německy), se podílely Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště Plzeň, město Bečov nad Teplou a Správa státního hradu a zámku Bečov. Realizace proběhla v letech 2002– 2003.
Slavnostní otevření proběhlo za značného zájmu velkého počtu návštěvníků a médií. V zámeckých zahradách divadelní vystoupení formou volné historické rekonstrukce přiblížilo dobový kriminální čin a jeho soud. Od rána měli návštěvníci možnost shlédnout v pivovarských sklepích zámku dobovou mučírnu s hranou scénou útrpného výslechu. Na tuto první část navázalo odpoledne slavnostní vyhlášení rozsudku u radnice a průvod s odsouzencem na káře tažené koněm a doprovázeným městskou stráží a úředníky k šibenici. Průvodu na Šibeniční vrch se zúčastnili nejen účinkující (členové několika skupin historického šermu) v dobových kostýmech, ale i značné množství návštěvníků, z nichž ne všichni se na vrcholek se šibenicí vešli. Na odkryté šibenici, pro tuto akci speciálně upravené (dřevěná maketa původní zděné stavby) byl pak po opětovném vyhlášení odsouzencova provinění a rozsudku za zvuku bubnů a ticha přihlížejících …

Doplňuji:
toto je velmi zajímavé počtení o šibenicích a překvapilo, mě kolik druhů jich bylo

http://www.mos­kyt.net/view.php?cis­loclanku=2008040002

Zdroj: http://www.ces­tujme.cz/exted­s/sibenice/stez­ka.php?jaz=0

Další odpovědi
vagra

K historii-
Způsob provedení poprav ve středověké a raně novověké Evropě byl různý, od prostého vytažení na strom po použití speciálně postavené
šibenice,
obyčejně na veřejném, zdálky viditelném místě (šibeniční vrch).
Jako poprava se používala téměř ve všech historických kulturách už od pravěku.
Ve středověké Evropě to byl naopak potupný způsob smrti, používaný pro zločince z nízkých tříd.
V Čechách takových šibeničních vrchů bylo několik,např.na vrcholku Šibeničního vrchu u Bečova nad Teplou.

Zdroj: zkráceno,doplněno -http://www.si­benice.cz/Muci­ci-nastroje

dudu

Před dvaceti lety, 2. února 1989, byl vykonán poslední trest smrti na území České republiky.
V někdejší popravčí cele v suterénu pražské pankrácké věznice byl v tento den popraven oběšením pětinásobný vrah Vladimír Lulek.
V následujícím roce zákonodárci v českém právním řádu trest smrti zrušili a nahradili jej doživotím.

Máte-li zájem zažít popravu oběšením na vlastní krk, lze doporučit Malajsii. Stačí víc jak 15 gramů heroinu v kapse a máte oprátku jistou.