annas

Má i šampon svou historii? Jakým způsobem se v minulosti pečovalo o vlasy?

Nejlepší odpověď
kropitko

Ve starověkém Egyptě nosili lidé, a hlavně kněží, vyholené hlavy právě z důvodu hygieny. Byl to nejsnažší způsob jak se zbavit vší a nečistot, které byly zapovězené zejména při bohoslužbách. Aby ovšem lidé nechodili na veřejnosti bez vlasů, byly zde v oblibě paruky. Z této doby pochází i hřebeny ze dřeva a kostí, které také plnily především odvšivovací funkci. Staří Řekové paruky tolik nepoužívali, jelikož kladli důraz především na přirozenou krásu. Zvláště ženy se snažily používat výživné masti, aby dosáhly hustších vlasů. Vlasy si také již v této době barvily. Zatímco Egypťanky preferovaly černou barvu s nádechem do červena či do modra, Římanky za vlády Ceasara si oblíbily světlou blond. Aplikovaly si proto na vlasy různé rostlinné výtažky a nechávaly si poté vlasy vyšisovat od sluníčka. V historií barvení pak znamenal malou revoluci rok 1867, kdy byl použit tříprocentní peroxid vodíku pro maximální zesvětlení vlasů za velmi krátkou dobu.

V roce 1933 se začal prodávat nealkalický šampon, pod názvem Schwarzkopf extra jemný. Skutečný rozmach vlasové kosmetiky přišel ovšem až po druhé světové válce. V roce 1949 se objevil první šampon značky Schauma, který byl převratný v tom, že byl v tubě a lépe se tak aplikoval na vlasy. V roce 1955 se také objevil v Německu první lak na vlasy – Taft.

Zdroj: http://www.fif­tyfifty.cz/Vy­voj-pece-o-vlasy-2011564.php

Další odpovědi
anonym

http://www.chci­vlasy.cz/cs/pe­ce-o-vlasy/historie-vlasove-hygieny-3.html

BEAES

Počátek v Egyptě a Řecku

Již ve starověkém Egyptě nosili lidé vyholené hlavy právě z důvodu hygieny. Byl to ten nejjednodušší způsob jak se zbavit vší a všemožných nečistot. Chodit na veřejnosti bez vlasů bylo ovšem společensky nepřípustné, proto byly velmi oblíbené paruky. Z období starověkého Egypta pochází i první zmínky o hřebenech, které byly vyráběny ze dřeva a kostí a plnily hlavně odvšivovací funkci. Naproti tomu u Řeků nebyly paruky tolik oblíbené. Ti si zakládali především na přirozené kráse. Již v tomto období byly používány obzvláště u žen různé výživné masti, které měli dosáhnout větší hustoty vlasů.

Vlasová kosmetika

Zpočátku se k mytí vlasů používala jen voda a mýdlo, což se příliš neosvědčilo, protože mýdlo se do vlasů těžko dostávalo a pak velmi špatně smývalo. Mýdlo se pak porůznu kombinovalo s bylinkami a vařilo se ve vodě. Revoluci v mytí vlasů vyvolal v roce 1904 berlínský drogista Hans Schwarzkopf, který vynalezl směs na mytí vlasů, která se rozpouštěla ve vodě. Během dalších let pak vyvinul několik typů práškových šamponů, určených na různé druhy vlasů. První tekutý šampon, který se aplikoval přímo na mokré vlasy byl pak představen v roce 1927, bohužel stále obsahoval mýdlové složky, které vlasům nedodaly lesk. Skutečný rozmach vlasové kosmetiky přišel až po druhé světové válce, kdy v roce 1949 představila svůj šampon společnost Schauma. Tento šampon byl v tubě a lépe se tak aplikoval na vlasy. V padesátých letech se také objevil v Německu první lak na vlasy – Taft.

Koncem 20. století a počátkem 21. století se zvýšila potřeba lidí pečovat o své vlasy. Nadarmo se neříká, že vlasy jsou korunou krásy..

Zdroj: google

annas

Beas, postrádám konkrétní odkaz.

kropitko

Annas, odkaz není třeba,,,,je to to samé co jsem napsala já,,takže zdroj totožný,,:-)

annas

Já se dívám do odkazů, protože v každém je něco málo navíc. Takže jo, stejné…