bolak

Má horká voda stejnou kvalitu jako studená?

Myslím pouštěná z kohoutku, v paneláku? V dětství sem pořád slýchával „natoč si studenou, ta je čistější“. Není to blbost? Teď když si tak zpětně probírám co jsem v dětství dostal za kvalitní informace, tak mi to připadá že ty rodičovský rady byly jeden hoax za druhým…

Nejlepší odpověď
annas

Nemá. Někde jsem to četla, nyní našla vyjádření. Teplou nepít, studenou odtočit.

Teplá voda požadavky na pitnou vodu nesplnila; ani by je podle norem splnit nemusela – hygienici říkají, že není určena ke spotřebě,

Návod na pitie vody z vodovodu

je dobré nechať vodu z vodovodu pred pitím trochu odstáť – zbavíme sa tak chlóru
pokiaľ chceme piť vodu priamo z kohútika, je vhodné nechať ju chvíľu odtiecť a skontrolovať, či púšťame studenú vodu
nepiť priamo teplú vodu z vodovodu, nie je mikrobiologicky stabilná, preto sa neodporúča na priamu konzumáciu, len na použitie ako úžitková voda

http://www.co­pijeme.sk/kedy-pit-vodu-z-vodovodu

Vlevo na stránce jsou odkazy, z nichž je možné dovědět se víc.

Další odpovědi
dudu

Bolaku zadal jste docela složitou otázku. Velmi záleží na technologii, která v paneláku teplou vodu dodává. Dříve byl využíván systém, kdy dům měl k dispozici nejméně jednu výměníkovou stanici, kde přes jakýši šnek byla voda vcelku levně a operativně ohřívána. Kotelna v ohřívacím systému „honila“ technickou vodu a vše bylo OK, pokud byl systém patřičně udržován a toto médium neprosahovalo do teplé vody uživatelů.
V opačném případě mohl průsak zapříčinit až nepoživatelnost teplé vody čepované z okruhu pro uživatele.
Např. v našem paneláku dnes máme nainstalován výměník z nerezu s celou řadou bezpečnostních opatření proti případnému průsaku, který výrobce z hlediska funkčnosti garantuje na třicet roků. V krajním případě ho lze přepnout i na elektrický ohřev.
Takže vše je především o správné péči o využívanou technlologii. Setkal jsem se i s případy, kdy uživatelé odpojení od plynu a elektřiny si horkou vodu čepují přes odvzušňovací ventil ze zatím fungujícího ústředního topení!!!

anonym

Rodiče jen předali osvědčené poznatky, tedy žádný hoax.
To jen zpupní adolescenti znevažují jejich životní zkušenosti do té doby, než sami zmoudří a zjistí, že většinou měli pravdu.
Teplá voda dle norem splňuje požadavky pouze TÚV (teplá užitková voda).
Naopak výhradně v potrubí teplé vody nejen přežívají, ale i se množí např. bakterie legionelly (viz odkaz ve zdroji).
Tato nemoc se léčí již řadu let na Klinice infekčních, parazitárních a tropických nemocí v nemocnici Na Bulovce.
(Jeden z bývalých kolegů tam právě s tímto pobýval přes měsíc, než jej vykřesali a nákazu diagnostikovali z teplé vody).

Zdroj: http://www.med­portal.cz/zdra­vi/ochrana-proti-legionelam

anonym

záleží na tom, čo považuješ za rovnakú kvalitu.
Teplá voda (resp. horúca) obsahuje menej rozpustených plynov (včítane chlóru) a minerálov (tie sa vplyvom teploty vyzrážajú).
Takže v podstate teplá voda je „čistejšia“ ako studená.
Je to cítiť i na chuti (po vychladení), lebo obsahuje menej minerálov.

bolak

Dr.Axl: taky říkali že špička banánu je jedovatá, teď sem zvědavej na tvůj odkaz..

anonym

To je naprosto jednoduché, moji rodiče to neříkali, byli vzdělaní, pokrokoví a osvícení, takže nevím v jakém sociálním prostředí jsi vyrůstal ty.

  1. V mém textu je „většinou“, protože občas se vyskytují i konzervativní tradice, jež nemusejí mít zrovna vědecký základ.
  2. Jakožto známému „pohádkáři“ je otázka, čemu lze věřit a zda si jen zase nevymýšlíš. Kdoví, co ti rodiče skutečně říkali, když dneska takhle soustavně táráš a cigáníš.

anonym

Údajně se toto účelové vysvětlení (srovnatelné s báchorkami o čápovi a vráně, kdy ještě prťata nechápou správně souvislosti), vyskytovala někdy v 50. letech v těch nejchudších regionech, kdy po vzoru Rudého práva se muselo neodbytným dětem vysvětlovat, proč nemají banány. Čímž se konečně vysvětluje jak bídné dětsví tě postihlo.
(Proto není divu, že dnes musíš chodit pěšky i do práce denně těch 10 km, jak ses tu onehdá neopatrně prořekl).

anonym

nenene .. ja vim, ze bolak jezdi do prace na kole !
:)
bolak : vase rodice vam muzu ja jedine zavidet.. nejenom ze me nasi rikali o tech bananech to samy .. , ale jeste mi rikali , ze kdyz budu jist pecky , tak mi v brise vyroste strom !! mela jsem tedy jeste bidnejsi detstvi nez jste mel vy ! :(

  • iv-

bolak

Teda ty máš pamatováka, jenom by to chtělo si čas od času aktualizovat informace, a to včetně datový formy. Stačí ti na to vůbec ještě disk?

Kdyby náhodou ne, tak tady sem ti jeden vybral > http://pevne-disky.heureka­.cz/seagate-expansion-3tb-3-5-usb3-0-stbv3000200/
Má tři tera a je externí, takže si ho můžeš vozit do budějic a zpátky, když bude potřeba.

anonym

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-banan-jedovaty-d
Sám jsi před časem napomínal druhé za opakování otázky o banánech už po čtvrté a nakonec se sám opakuješ?
Tak si disk pořiď sám, jinak skleróza ve tvém věku se prý ještě dá léčit.

bolak

Já nikoho nenapomínal, pouze sem uvedl odkazy v domění že by tam Natty s hvězdičkou nad ypsilon mohla najít odpověď na svou otázku.

Já nemám potřebu rejt do lidí kvůli takovejmhle kravinám :) prosím nesrovnávej svoje výlevy ubohosti s tím když někdo nahodí odkaz s odpovědí na něčí otázku.

bolak

Čili genetická výbava byla dobrá, ale nějak se jim nepovedla výchova, z toho si nic nedělej, to se občas stane.

Ale dotáhls to daleko, jsi strážce kodexu :).

bolak

kri kri: no, oni mluvili o horký vodě tak, jako kdyby v ní plavala nějaká úplavice neboco..