Kelt

Má dnešní člověk větší slovní zásobu než člověk, který žil před 200 i více lety?

A jednak bych to chtěl srovnat podle knih – například dnešní čeští autoři a starší spisovatelé – Jirásek, Chelčický, Hus, případně Caesar, Ovidius a jiní. Stejné je to i s hovorovým jazykem – například člověk žijící v době gotiky a dnešní člověk. A aby se to dalo srovnávat, napadlo mne, že nejlepší je vztah muže a ženy. Je lepší milostná poezie současná, nebo například středověká? Uspěl by dnešní člověk při navazování vztahů s osobou opačného pohlaví v době středověku? Není podstatné, zda je to technicky uskutečnitelné, ale zda by to bylo možné s využitím znalostí o té době tak, aby člověk nebyl obviněn inkvizicí, že hlásá bludy. V každém případě Vám děkuji za Vaše názory.

Nejlepší odpověď
ratava

Nejsem si moc jistá, zda se dá podle použitých slov v psaném díle poznat i skutečná slovní zásoba té doby, ale vzhledem k tomu, že i dnes Jiráskovi a starším rozumíme (v knihách), různé věci vznikají a je třeba je pojmenovat, staré výrazy nemizí (snad) ze slovníků, je dnešní zásoba asi větší.

Nemyslím tím zásoba jedince (ta je stejně u každého jiná), ale možnost použít určitý počet slov… On třeba i ten Jirásek, Hus a jiní v době, kdy začali vycházet knižně, mohli leckterým tehdejším starším přijít „jednodušší“, než na co byli zvyknutí… Ony i knihy a styl jejich psaní prochází jakýmsi vývojem, kdyby byl H.Potter napsán starým stylem, leckdo by ho hodil do kouta, ale absence jednoho stylu neznamená nižší slovní zásobu. Podle mě je to jen „reakce“ na jakousi potřebu rychlejšího/ jednoduššího (nikoliv ale hloupějšího) čtení. Třeba u nás na ZŠ se již nečte klasická Babička, ale jakýsi její přepis, který má zhruba 30 (?) stránek. Celé dílo je zjednodušené tak, aby děcka pochopila, o čem kniha je. Tu původní verzi si mohou přečíst kdykoliv jindy…

Porovnávat dvě doby je vždy složité, každá si najde své příznivce i odpůrce. Nevím, nakolik by Ovidius rozuměl Němcové. Možná tehdejší dvoření se bylo květnatější, mnohá přirovnání lásky by nám dnes přišla divná, legrační, na význam některých slov bychom mohli položit dotaz na těchto stránkách… Kdybych řekla Husovi „Prozvoň mě mobilem až nastoupíš do metra“, asi by mi rozuměl méně, než když já si (ne)čtu „…když tak stojiece a jiná božie přikázánie plniece, vezmú zvláščí korunu, to jest odplatu, u věčné radosti* …“.

Dnešní člověk má určitě možnost mít větší slovní zásobu než člověk před 200 lety… ale… i s milionem načtených knih a slušnou slovní zásobou mohu na jakoukoliv otázku odpovědět „e-e?!“, ať žiju teď nebo v dávnověku… :o)

Další odpovědi
gecco

O čem to pises??
Dneska lecktere stačí ukázat srajtofli a zeptat se: OK?
Ale tak tomu bylo i v dobách minulých (až do pravěku – tady mas mamuta, dam ti jej, když mi podrzis)
___
A u jiných ti nestačí ani dlouhodobe něžne a galantní dvoření se…
Dají podkonimu…
😉
___
Tohle skoro vůbec nesouvisí se slovní zásobou…
;7)))

Šidlo

keby šlo len o milostnú poéziu:

  • v stredoveku mohol muž nazvať ženu kvetina, holubica, víla
  • v dnešnej dobe môže muž ženu nazvať kvetina, holubica, tigrica, víla, kráľovna, svätica (už to nie je tabu označiť tak bežného človeka, ale to nie je o slovnej zásobe), továreň na vášeň, encykolpédia, zlatokopka, kalkulačka...­.....plus všetky slangové vulgarizmy

proste je dnes viac vecí a javov vynájdených alebo pomenovaných = viac slov

v stredoveku bolo 98% ľudí negramotných…dnes je 98% ľudí gramotných

Kryšpín

Podle občasných obstrukcí v parlamentu určitě

ten který je

gecco:V pravěku nemusel opočlověk nic říkat,jemu stačilo praštit ženskou kyjem,přehodit si ji přes rameno a odnést do jeskyně.DD Dnes stačí mít tu šrajtofli a říct ženě pojd vole. :-/
Kde jsou ty časy kdy se muž dvořil dámě.

gecco

Já to dvoření predvadim furt – ale někdy fakt prcham…
😉

ten který je

DDD

kapka

Kdoví, jak to s tim kyjem ve skutečnosti bylo. :)