Gestas

Má český název maďarského města Székesfehérvár, Stoličný Bělehrad, něco společného s exkrementy?

Nejlepší odpověď
annas

„Székesfehérvár“ doslova znamená „Stoličný Biely hrad/Stoličný Belehrad“. Zo stredoveku sú doložené tak maďarské (1055: feheruuvaru), slovenské/juž­noslovanské (1147 a 1192: Belegrad) aj nemecké názvy (Weissenburg). Nie je jasné, ktorý názov (slovanský, maďarský, nemecký) je pôvodný, a ktorý je len doslovným prekladom ostatných, ale vysoká frekvencia slovanského „Belegrad“ (len v dnešnom Maďarsku 4 x) azda naznačuje vyššiu pravdepodobnosť slovanského pôvodu názvu. “

https://sk.wi­kipedia.org/wi­ki/Stoli%C4%8Dn%C3­%BD_Belehrad

Slovo stolice, stoliční vzniklo z lat. cathedra z ř. kathédrā ‘sedadlo, stolice’ z katá ( :kata-) a hédrā ‘sedadlo, místo’ od hézomai ‘sedím’. . Stoliční neboli sídelní – kde sedí někdo nejvyšší.

J. Rejzek: Etymologický slovník

Z ruštiny si pamatuji slovo „stolica“ pro hlavní město. Používá se i v polštině – „Praga, miasto stołeczne Praga Prag) – stolica i największe miasto …“
https://pl.wi­kipedia.org/wi­ki/Praga

Z toho plyne, že název města ne, i když obě „stolice“ mají stejný původ.

"V medicíně se výkaly nazývají stolice. Kmen „stol“ se v obměnách vyskytuje i v mnoha slovanských a dalších indoevropských jazycích, stolice jako termín pro označení lidských výkalů, což má původ v sedacím zařízení, z něhož se ve vyšších kulturách, obzvlášť v povznesených kruzích defekace obvykle prováděla.

Takže má také původ v latině, i když k nám se slovo dostalo z němčiny. ze stuhl, Stuhlgang (vylučování stolice, původně Gang zum Stuhl, chůze na stoličku) nebo Nachtstuhl (noční výkalová stolice). "
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Lidsk%C3%BD_v%C­3%BDkal

Další odpovědi
isteron2

Stoličný sa myslí vo význame sídlo panovníka, hlavné mesto krajiny. Po čase si preložil panovník díflo do Vyšehradu a potom do Pešť – Budína.

Drap

Ne, nemá